Юніорський музичний форум в Ніжинському університеті

Яскраве свято музичного мистецтва пройшло днями в стінах Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя – завершився 16-й Всеукраїнський юніорський конкурс вокальної, диригентської та інструментально-виконавської майстерності. Багатопрофільне змагання зібрало талановитих юних виконавців, які конкурували у чотирьох номінаціях: сольний спів, хорове диригування, виконавство на оркестрових інструментах та фортепіано.

Журі конкурсу, що включає видатних музикантів та педагогів-методистів, очолив ректор Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського, народний артист України, доктор мистецтвознавства, професор, член-кореспондент Національної Академії мистецтв України Володимир Іванович Рожок. У своїй привітальній промові до учасників та гостей конкурсу В. І. Рожок відмітив благородні цілі щорічного змагання юніорів, у ході якого відбувається привернення уваги до талановитих юних музикантів; популяризація класичної музики у дитячо-юнацькому середовищі; розвиток традицій національного вокального та інструментального виконавства; формування відкритого культурно-освітнього простору для музично-естетичного спілкування та обміну досвідом як між юними музикантами, так і між викладачами та відомими  музикантами.

Вражає цьогорічна географія учасників, яка представлена талановитими виконавцями з Бахмута, Вінниці, Дніпра, Житомира, Києва, Луцька, Одеси, Сум, Харкова, Хмельницького, Черкас, Чернігова та ін. – понад сто виконавців взяли участь у змаганні.  Це учні та студенти спеціалізованих дитячих мистецьких навчальних закладів, педагогічних та культосвітніх коледжів, музичних училищ.

Відмінними рисами юніорського конкурсу у Ніжині, які характеризують його винятковість, є органічне поєднання власне конкурсних змагань з концертною та науковою діяльністю. У межах конкурсу щорічно проводиться Всеукраїнська науково-практична конференція «Освітньо-мистецький простір України: історія та сучасність», відбуваються методичні семінари з актуальних питань модернізації сучасної музичної та музично-педагогічної освіти, майстер-класи видатних педагогів та виконавців, показові концерти музично-виконавської майстерності.

У межах 16-го Всеукраїнського юніорського конкурсу були репрезентовані майстер-класи заслужених діячів мистецтв України, професорів Л. Шумської та Л. Костенко з Молодіжним хором «Світич» НДУ ім. М. Гоголя, народного артиста України, професора М. Шумського зі зведеним оркестром народних інструментів НДУ ім. М. Гоголя та НУКіМ ім. М. Заньковецької, та заслуженого працівника культури С. Голуба зі Зразковим дитячим хором «Сяйво» Ніжинської ДМШ.

Відкриттям конкурсу став концерт творчої делегації НМАУ ім. П. І. Чайковського за участю студентів Н. Аддаті, В. Кісіленка, А. Твердової, А. Червонюка, С. Нідзельського, Т. Мазура та блискучаго концертмейстера І. Бурган. Представники молодої творчої еліти України з великим натхненням та високо професійно виконали програму з творів світової та української музичної класики.

За результатами конкурсних змагань усі учасники були відмічені дипломами різного гатунку, а найталановитіші отримали перемогу та були нагороджені Гран-Прі: Інна Токарчук, студентка Житомирського музичного училища ім. В. С. Косенка (номінація «Оркестрові інструменти»), Марина Кулинич, студентка Харківського музичного училища ім. Б. Лятошинського (номінація «Фортепіано»), Ансамбль «Країна мрій» Чорнобаївської школи мистецтв під орудою Т. Жовтової (номінація «Вокальні ансамблі»), Інна Калініна, студентка Харківського музичного училища ім. Б. Лятошинського (номінація «Хорове диригування»).

На завершення заходу Голова журі конкурсу професор В. І. Рожок вручив нагороди: Почесну відзнаку – ректору НДУ ім. М. Гоголя, доценту О. Г. Самойленку, а також «Медаль за видатні досягнення в музичному мистецтві» директору Ніжинського училища культури і мистецтв ім. М. Заньковецької – доценту В. Дорохіну та доценту НДУ ім. М. Гоголя – Т. Ляшенко.

Всеукраїнський конкурс музикантів – юніорів в Ніжинському університеті виконав низку важливих завдань:  демонстрація виконавської майстерності юних музикантів різноманітних навчальних закладів та спеціальностей, встановлення нових творчих контактів, виявлення найбільш талановитих учасників конкурсу  для подальшого  навчання у мистецьких ВНЗ України, обмін професійним досвідом у галузі музичної педагогіки та виконавства.

Артеменко С. І. – редактор та ведуча музичних

програм Українського радіо, музикознавець,

член Національної  спілки журналістів України