ВІТАННЯ РЕКТОРА В.І. РОЖКА З НАГОДИ ДНЯ ЗНАНЬ

Високошановна Вчена Радо!
Високоповажні члени Наглядової ради!
Шановні академіки, професори, доценти, викладачі, студенти, аспіранти, асистенти-стажисти, докторанти!
Дорогі першокурсники!

Сердечно вітаю вас із Днем знань та початком нового навчального року!

Сьогодні ми розпочинаємо наш ювілейний 105-ий навчальний рік. Рівно п’ять років тому в Національній опері України відбулись урочисті збори з нагоди 100-річчя Академії. На святі були присутні представники 10-ти країн світу.

Ми пишаємося тим, що за ці 100 років Академія підготувала музикантів світового рівня, серед яких піаніст Володимир Горовиць, співаки Іван Козловський, Анатолій Солов’яненко, Євгенія Мірошниченко, композитори Борис Лятошинський, Левко Ревуцький, Віктор Косенко, Андрій Штогаренко, Олександр Білаш, Георгій та Платон Майбороди, диригенти Григорій Верьовка, Павло Муравський, Натан Рахлін, якими пишається не лише українська, а й світова музична культура.

Сьогодні, в цьому залі, який віднедавна носить ім’я Героя України Василя Сліпака, присутні митці, які входять до когорти музичної еліти! Давайте привітаємо наших видатних діячів музичної культури, які передають свій багатий досвід новим поколінням музикантів.

Наша Академія пишається тим, що тут викладають Герої України Мирослав Скорик, Євген Станкович, Євген Савчук, Марія Стеф’юк, Анатолій Паламаренко; 60 народних артистів України, 56 заслужених артистів України і 42 заслужених діяча мистецтв України! Ми горді з того, що наша Академія поповнилася новими академіками та членами-кореспондентами Національної академії мистецтв України. І нині в Академії працюють 8 академіків та 8 член-кореспондентів Національної академії мистецтв України, 34 доктори і 115 кандидатів наук, 100 професорів і 126 доцентів, у нас діють дві Спеціалізовані Вчені Ради по захисту докторських та кандидатських дисертацій!

Наша Академія підтримує визнану в світі практику присвоєння звань «Почесний професор Академії». Галерею почесних професорів НМАУ ім. П.І. Чайковського, серед яких такі особистості, як композитори Кшиштоф Пендерецький (Польща), Софія Губайдуліна (Німеччина), Валентин Сильвестров (Україна), піаніст Володимир Винницький (США), віолончелістка Наталія Хома (США), мистецтвознавці Катерина Дулова (Білорусь), Тетяна Золозова (Франція), Леонард Райс (Австрія).

На превеликий жаль, у житті радість і журба ідуть поруч. Наша Академія і вся українська культура зазнала непоправних втрат. Пішли з життя видатні діячі, музиканти, професори нашої Академії: Віталій Кирейко, Геннадій Ляшенко, Володимир Бесфамільнов, Олег Кудряшов, Сергій Баштан, Ірина Нестеренко…

Але життя іде далі. Наша Академія є провідним музичним навчальним закладом України, виховує нові покоління талановитої молоді. Зокрема, цьогоріч Національна музична академія України імені П.І.Чайковського випустила майже 200 бакалаврів і прийняла за держзамовленням 90 магістрів, а також 48 іноземних студентів. Вступна кампанія пройшла організовано і до Академії зараховані найкращі талановиті абітурієнти. Побажаємо їм успішного і плідного навчання.

У цей урочистий день звертаюся, насамперед, до вас – першокурсники, – нового поповнення нашої Академії. Вам випала честь вступити до НМАУ ім. П.І. Чайковського у 105-й навчальний рік. Хочу звернути вашу увагу й на те, що 2016 року вперше за історію свого існування Національна музична академія України імені П.І. Чайковського увійшла до ТОП-100 кращих вищих навчальних закладів світу у номінації «виконавські види мистецтва».

Користуючись нагодою хочу висловити слова вдячності Міністерству культури України за співпрацю, розуміння наших спільних проблем, за підтримку наших творчих ініціатив та за сприяння в роботі.

Хочу нагадати, що 6 вересня 2014 року відбулась імплементація Закону України «Про вищу освіту». І в цьому році ми розпочали нову вступну кампанію, яка охоплює два рівні вищої освіти: «бакалавр» – чотири роки навчання і «магістр» – два роки навчання. По закінченню видається диплом європейського зразка, який дає право випускнику Академії вільно почувати себе в європейському музичному співтоваристві. Також уперше ми розпочинаємо навчати фахівців, які через два роки отримають статус магістрів.

На сьогодні Академія є не лише провідним навчальним закладом, а і одним із провідних науково-мистецьких центрів України. Тільки за минулий навчальний рік у НМАУ ім. П.І. Чайковського проведено 12 всеукраїнських і міжнародних фестивалів та конкурсів. Серед них – Міжнародний фестиваль «Vivat, Aсademia!», ІІІ Міжнародний фестиваль «Італійське бароко в Україні», VI Всеукраїнський конкурс хорових диригентів, ІХ Міжнародна Пасхальна асамблея «Духовність єднає Україну». Минулий навчальний рік ми провели під знаком 175-річчя від дня народження класика української музики Миколи Лисенка. Цьому ювілею були присвячені низка творчих і наукових заходів, зокрема Міжнародна конференція «Микола Лисенко та світовий музичний театр» та IV Всеукраїнський конкурс піаністів премії фірми «C. Bechstein».

Готуємось також у цьому навчальному році провести ІІІ Міжнародний конкурс диригентів імені Стефана Турчака, ініціатором якого є Національна музична академія України імені П.І.Чайковського, Всеукраїнський відкритий конкурс імені Богодара Которовича, ІІІ Міжнародний конкурс саксофоністів «Золотий саксофон» та інші цікаві творчі заходи.

Вже багато років Академія співпрацює з двадцятьма провідними мистецькими закладами світу. Розпочали також співпрацю з Міжнародною програмою Європейського Союзу «ЕРАЗМУС+» та програмою Фулбрайта (США).

Наведу ще один приклад міжнародної співпраці нашої Академії: завдяки багаторічній співтворчості НМАУ ім. П. І. Чайковського з всесвітньо відомою фортепіанною фірмою «C. Bechstein», Академія поповнилась цьогоріч шістьма новими роялями цієї фірми і найближчим часом для студентів буде закуплено ще кілька інструментів. Успішними були й такі міжнародні проекти Академії, як прем’єра в Україні опери Дж. Россіні «Пробний камінь», здійснена в Оперній студії Академії за сприяння Посольства Італії в Україні й Італійського інституту культури.

Надзвичайно успішно реалізовані цьогоріч міжнародні проекти Академії у співпраці з Новою Мюнхенською філармонією та Баварською державною оперою (Німеччина): 19 студентів оркестрового факультету взяли участь у прем’єрі опери Ріхарда Вагнера «Летючий голландець» в Німеччині та Італії.

Інноваційним також є міжнародний проект «Музичні діалоги», який НМАУ ім. П. І. Чайковського проводить за підтримки посольств і культурних представництв в Україні.

Наша Академія — це потужний науковий і видавничий центр. Щоквартально під егідою ДАК України виходить, зокрема, наукове видання «Часопис», публікуються «Науковий вісник», «Українське музикознавство» та «Проблеми етномузикології». У розробці знаходиться новий сайт Академії.

Ті, хто переступив у цьому році поріг нашого закладу, матиме змогу брати участь у творчому і науковому житті Академії, самостійно вирішувати нагальні питання через органи студентського самоврядування та виявляти свій творчо-науковий потенціал через студентське наукове-творче товариство. А в жовтні, згідно з Законом України «Про вищу освіту» відбудуться вибори нового органу студентського самоврядування, і розпочнеться нова сторінка в житті нашого студентства.

Ми намагаємося всіляко підтримати молоді таланти, надаючи їм можливість виступати на концертних сценах, виконавських конкурсах, а також матеріальною допомогою. Зокрема, вже втретє Фундація спадщини Терещенків на благодійному вечорі в день заснування Академії 3 листопада, виділяє стипендії за категоріями «кращий студент», «кращий аспірант» та «кращий молодий педагог» для нашої Академії. Кожного року на історико-теоретичному факультеті найкращому студентові чи аспірантові рішенням Ради факультету присуджується стипендія імені Людмили Каверіної.

Ми з вами живемо і працюємо в надзвичайно складний і напружений історичний час: час, коли Україна виборює право на самостійність і європейський вибір, долаючи воєнну агресію та зазіхання на цілісність нашої Держави. На превеликий жаль, у цій боротьбі, майже щодня країна втрачає своїх вірних синів і дочок. З усім народом України глибоко сумуємо за загиблими Героями і невинними жертвами та розділяємо важкі випробування. Разом з усіма сподіваємося на мир і віримо у перемогу за майбутнє нашої країни! Мусимо усвідомлювати та пам’ятати, що працюємо і навчаємося, завдяки мужності і патріотизму наших воїнів, наших захисників!

Хочу звернутися і до випускників, які в цьому навчальному році залишать Аlma Mater і поринуть у самостійне творче життя. Я вірю у ваш талант і глибоко переконаний, що серед вас багато тих, хто відкриють свої імена та прославлять Україну серед європейської і світової культурної спільноти. Повторюю: саме від вас — молодого покоління залежить майбутнє нашої держави. Впевнений, що ви станете високоосвіченими людьми, справжніми патріотами України, долаючи нові мистецькі вершини для нашої країни.

Шановні першокурсники та студенти! Ви зробили свій вибір. Серед тисяч професій обрали одну з найпрестижніших професій Музиканта–Митця–Виконавця. Перед вами відкриваються широкі можливості і творчі перспективи. А тому закликаю вас до копіткої, щоденної роботи і наполегливого самовдосконалення. Вже від першого навчального дня ви повинні замислитися над своєю успішністю для подальшого вступу до магістратури. Керівництво Академії прагне, щоб у нашому рідному домі було комфортно і затишно, щоб мистецтво і творчість панували в ньому.

Бажаю Вам цікавих і плідних років перебування в нашій Академії. Нехай навчання і життя в стінах Alma Mater захоплює Вас, вирує повнокровно і різноманітно. Пам’ятайте, Україна гідна того, щоб бути достойно представленою в Європейському і світовому співтоваристві.

          У добру вам путь, наші дорогі першокурсники!