Перша в історії Академії онлайн-трансляція наукової конференції

 

 «Україна. Європа. Світ. Історія та імена в культурно-мистецьких рефлексіях» – таку назву має міжнародна науково-практична конференція в Національній музичній академії України імені П. І. Чайковського, яка 2-3- листопада 2017 року вперше в історії закладу проходила в онлайн-режимі. Конференція була ініційована кафедрою історії української музики та музичної фольклористики, Центром музичної україністики та Проблемною науково-дослідною лабораторією етномузикології спільно з Інститутом культурології Національної академії мистецтв України. Заявки на участь у конференції подали понад 170 учасників з 15 міст України: Київ, Львів, Харків, Вінниця, Дніпро, Івано-Франківськ, Луцьк, Одеса, Рівне, Суми, Тернопіль, Хмельницький, Ужгород тощо, а також представники 9 інших країн – Азербайджану, Грузії, Литви, Нідерландів, Польщі, США, Франції, Росії  та Туреччини.

В.І.Рожок

На відкритті конференції зі словами  привітань до учасників  цього масштабного заходу звернулися співголови Оргкомітету конференції – народний артист України, доктор мистецтвознавства, професор, академік НАМ України, ректор НМАУ ім. П. І. Чайковського Володимир РОЖОК,

Ю.П.Богуцький

віце-президент Національної академії мистецтв України, академік НАМ України, доктор філософії, професор, директор Інституту культурології НАМ України Юрій БОГУЦЬКИЙ та Герой України, народний артист України, завідувач кафедри історії української музики та музичної фольклористики нашої Академії Мирослав СКОРИК.

М.М. Скорик

   Конференція працювала за п’ятьма секціями: історії сучасної української музики; музичної медієвістики і вивчення творчої спадщини Артемія Веделя; української діаспори і світової музики; етномузикології; культурології.

Успішно пройшла серія презентацій наукових і творчих інституцій – партнерів НМАУ імені П.І.Чайковського, а саме: Інституту культурології Національної академії мистецтв України та Українського інституту національної пам’яті, які провели відповідно заступник директора ІК НАМУ, доктор культурології, професор Сергій ВОЛКОВ та кандидат історичних наук, науковий співробітник Віталій ОГІЄНКО. Цікавою інформацією про документальні колекції українських дипломатів у зарубіжних архівах поділилася доктор історичних наук, професор, провідний науковий співробітник Інституту історії Національної академії наук України Ірина МАТЯШ.

Великий інтерес публіки викликали доповіді іноземних учасників першого дня конференції. Доктор мистецтвознавства, професор Магдалена КУН (м.Лейден, Нідерланди) розповіла про історію та розвиток православної музичної культури Єгипту, а доктор мистецтвознавства, професор Литовської академії музики і танцю Рітіс АМБРАЗЯВІЧЮС (м.Вільнюс, Литва) презентував результати дослідження артикуляції та вокальної техніки народної музики за допомогою нової комп’ютерної програми Прат із прикладами з литовського та українського пісенного фольклору.

Стрижнем програми першого дня конференції стала презентація монографії кандидата мистецтвознавства, професора кафедри історії української музики та музичної фольклористики Тетяни ГУСАРЧУК «Артемій Ведель. Постать митця у контексті епох» – першого в історії українського музикознавства ґрунтовного 600-сторінкового видання про видатного українського композитора XVIII ст. з нагоди 250-річчя від дня його народження та концерт хорової музики з творів А.Веделя у виконанні камерного хору Київ (художній керівник – Микола Гобдич), який з аншлагом відбувся в Малому залі Академії.

М.М.Скорик, Ю.П.Богуцький, О.М.Берегова

Різноманітна й насичена програма очікувала на учасників конференції 3 листопада. Працювали секції культурології, етномузикології та музики української діаспори. Успішно і за великого інтересу численної публіки пройшли ще дві презентації – Музею української діаспори та нового фільму канадсько-американського режисера українського походження Ореста СУШКА «Хоробра сімнадцятка. Історія української капели бандуристів» (про капелу ім.Т.Шевченка Григорія Китастого) з коментарем відомого бандуриста, композитора і диригента, нащадка засновника капели Юліана КИТАСТОГО (США). До переліку творчих акцій конференції було долучено концерт-присвяту видатному українському композиторові ХХ ст. Федору Якименку під символічною назвою «Не зав’януть серця квіти», в якому прозвучали українські прем’єри камерних і хорових творів Ф.Якименка з нещодавно віднайдених архівних джерел. А завершилася конференція феєричним фольклорним концертом «Музика традиційного українського бенкету», приуроченим до 25-річчя діяльності Проблемної науково-дослідної лабораторії етномузикології – важливого наукового підрозділу нашої Академії, який займається дослідженням різних аспектів музичного фольклору.

Сергій Волков
Учасники пленарного засідання
Олена Берегова, Володимир Рожок, Юрій Богуцький