Кафедра скрипки

Історію скрипкового класу Київської консерваторії започаткували всесвітньовідомі видатні скрипалі Михайло Ерденко та Павло Коханський – виконавці, педагоги, культурно-громадські діячі. Визначну роль у формуванні вітчизняної скрипкової школи у 1920-1930-х рр. відіграли учні та послідовники фундаторів сучасного скрипкового мистецтва І. Гржималі, Л. Ауера, І. Налбандяна – професори Н. Скоморовський, Д. Бертьє та Я. Магазинер. Серед їх вихованців Н. Рахлін та М. Канерштейн (майбутні диригенти), Л. Шаргородський, К. Михайлов, В. Стеценко, Б. Притикіна, О. Кравчук, А. Штерн, , Н. Будовський, О. Пархоменко та багато ін.

Новий етап розвитку скрипкових класів у повоєнний період пов’язаний з діяльністю професорів О. Манілова, В. Стеценка, П. Макаренка, О. Горохова. Олександр Григорович Манілов працював на кафедрі у 1950-1985 рр., яку очолював з 1979 по 80 р. За 35 років педагогічної діяльності він виховав кілька поколінь високопрофесійних виконавців та викладачів (серед них Г. Гофман, Л. Овчаренко, В. Камінська, М. Корунич).

Вадим Кирилович Стеценко – син композитора Кирила Стеценка – педагог, видатний методист-дослідник, теоретик скрипкового мистецтва, викладав у 1959-1983 рр., з 1973 по 79 р. очолював кафедру. Автор фундаментальних праць: «Методика навчання гри на скрипці», «Джерела розвитку скрипкового концерту», «Закономірності інтонування на скрипці».

Павло Миколайович Макаренко за майже півстоліття викладацької діяльності (1947-1957 рр. – Львівська консерваторія, 1958-1995 рр. – Київська консерваторія) виховав багато відомих виконавців та педагогів, серед яких З. Дашак, Б. Колбин, Б. Которович, Б. Каськів, В. Ланцман, Р. Кофман, О. Крамаров, С. Юсов.

У 1957-1998 рр. на кафедрі працював випускник Московської консерваторії (класи професорів Л. Цейтліна та A. Ямпольського), лауреат міжнародних конкурсів, засл. діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, професор Олексій Миколайович Горохов. Видатний виконавець-концертант, автор багатьох наукових праць з актуальних проблем скрипкової педагогіки та виконавства, він лишив неперевершені зразки скрипкової майстерності – записи творів Н. Паганіні, Ф. Крейслера, B. Косенка, Б. Лятошинського та ін., багато яких у власних оркестровках.

О.М. Горохов

Традиції маестро продовжують його учні – викладачі кафедри В. Козін, І. Андрієвський, Н. Сіваченко, Г. Коновалов.

Плідною була виконавська та педагогічна (1963-1985 рр.) діяльність професора, засл. арт. України Ольги Михайлівни Пархоменко. Учениця Л. Цейтліна, Д. Бертьє, Д. Ойстраха, лауреат І премії Всеукраїнського конкурсу (1945 р.), Міжнародних конкурсів ім. Тібо, Венявського, Моцарта О. Пархоменко зробила значний внесок у розвиток скрипкового мистецтва України. Серед її учнів – виконавці, викладачі, лауреати Міжнародних конкурсів Ан. Мельников, В. Бродський, О. Запольський, С. Шотт, О. Гоноболін.

У 1965-2006 рр. працював відомий педагог-методист, професор, засл. діяч мистецтв України Костянтин Іванович Тахтаджиєв, автор понад 30-ти науково-методичних посібників та програм для музичних шкіл, училищ, ВНЗ; редактор творів педагогічного та концертного репертуару.

Кафедра скрипки як окремий самостійний підрозділ Київської консерваторії почала працювати з 1969 р. Її створення було обумовлено значним підйомом скрипкового мистецтва, активізацією педагогічної, науково-методичної, концертно-просвітницької діяльності. Саме у 60-х рр. до Києва було запрошено випускників Московської консерваторії (вихованців Львівської музшколи-десятирічки ім. С. Крушельницької), лауреатів міжнародних конкурсів О. Крису (засл. арт. України, першим очолив кафедру скрипки (1969-1973 рр.), Ю. Мазуркевича та Б. Которовича.

В цей же час на кафедрі плідно працювали засл. артисти України О. Бучинська та А. Штерн; О. Кравчук – один із засновників та перша скрипка квартету ім . М. Лисенка: випускники Київської консерваторії Ан. Мельников, А. Винокуров, Т. Печений, Н. Мінко, О. Которович.

Кафедра скрипки 1993 рік.
Зліва направо:О. Алексєєв, П. Макаренко, Н. Сіваченко, Б. Которович, О. Горохов, О. Карасько, К. Тахтаджиєв, А. Баженов

Призначення у 1980 р. Богодара Антоновича Которовича керівником кафедри на багато років визначило оновлений шлях розвитку скрипкового мистецтва в Україні. Стрімкий зліт випускника Московської консерваторії (клас проф. Ю. І . Янкелевича), лауреата міжнародних конкурсів ім. Енеску та Паганіні, до вершин виконавської майстерності свідчить про виключну обдарованість та цілеспрямованість. Кожний концерт молодого митця був подією у культурному житті не тільки Києва і України, а й за кордоном. У репертуарі Б. Которовича – твори Чайковського, Сібеліуса, Шостаковича, Хачатуряна, Венявського, Паганіні та ін. Він першим виконав твори українських композиторі Домінчена, Губаренка, Бібіка, Скорика.

Б. А. Которович

Б. Которович – виконавець, педагог, громадський діяч, н. а. України, лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка, член-кореспондент Академії мистецтв України, професор, кавалер ордену «За заслуги». Він виховав цілу плеяду високопрофесійних виконавців та викладачів (серед яких засл. артисти України, лауреати та дипломанти міжнародних конкурсів О. Рівняк, В. Кузнецов, К. Стеценко, О. Ясько, Т. Печений, П. Цегельський, С. Шотт, О. Спренціс, В. Астраханцев, М. Которович, Н. Аннєнкова, К. Шарапов, Т. Яропуд, С. Семчук, Д. Ткаченко та ін.; засл. діячі мистецтв України В. Козін та І .Андрієвський – кандидат мистецтвознавства керівник камерного оркестру Академії; народні артисти України А. Баженов та Я. Рівняк; провідні викладачі та виконавці М. Кузнєцов, Т. Мухіна, Л. Овчаренко, М. Которович, Б. Криса, Г. Коновалов, О. Спренціс, H. Сіваченко, Г. Павлов, Д. Ткаченко, Н. Аннєнкова, Т. Яропуд, С. Семчук); проводив майстер-класи, був головою і членом журі конкурсів скрипалів в Україні та багатьох країнах світу; створ ансамбль «Київські солісти – окраса музичної культури України.

Саме за запрошенням Б. Которовича у 1983 р. почав викладати н.а. України, лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка, професор (1996 р.) Анатолій Іванович Баженов – вихованець Дніпропетровського музичного училища (клас М. Лібермана), Московської консерваторії (клас Б. Бєлєнького) та Київської консерваторії (асистентура, клас О. Криси).

А.І. Баженов

Його ім’я як соліста та камерного виконавця відоме більше як у 30-ти країнах Європи, Америки, Азії та Африки. З 1970 р. він перша скрипка квартету імені М. Лисенка, виконав десятки прем’єр скрипкових та камерних творів українських композиторів (Б. Лятошинського, А. Філіпенка, I. Шамо, М. Скорика, В. Сильвестрова, С Станковича, І. Карабиця, В. Зубицького та ін.), зробив численні записи на радіо, платівках та СD в Україні і за кордоном. Учні А. Баженова працюють у провідних музичних колективах України та країнах світу. Після передчасної смерті Б. Которовича (2009 р.) А. Баженов очолив кафедру скрипки.

Справу О. Горохова, О. Кравчука, О. Бучинської, О. Панова, В. Ушкова, О. Пархоменко гідно продовжують учні та однодумці, зберігаючи традиції та примножуючи творчі здобутки. Підтвердження цьому – постійна участь викладачів та студентів кафедри у конкурсах, фестивалях, майстер-класах та інших музичних та культурний подіях у всьому світі.

Насичена та різнобічна діяльність членів кафедри як безпосередньо в Академії, так і у мистецькому житті країни. Це – концерти класів, ювілейні концерти, фестивалі, конкурси тощо. Великого значення для музичної спільноти набули засновані В. Ушковим та О. Спренцісом музичні фестивалі, присвячені видатним майстрам української музичної культури, зокрема, фестивалі-конкурси пам’яті Л. Добрянського (за участю майстрів струнно-смичкових інструментів України, 2003 р.), І. Бітуса (2005 р.) та О. Горохова (2007 р.). Серед найвагоміших здобутків варто також назвати заснування за ініціативи В. Козіна таких мистецьких заходів, як щорічний фестиваль мистецтв «Шевченківський березень»; музичний фестиваль «Київські літні музичні вечори»; Міжнародна літня музична академія; щорічні концерти пам’яті видатного скрипаля ХХ століття О. Горохова. Н. Сіваченко – автор ідеї проведення музичного фестивалю «Шуман-Фест», присвячений 200-річчю з дня народження Роберта Шумана, а також засновник музичного фестивалю «Шоко-Фест», в рамках якого у Києві постійно проходять благодійні концерти. Вона також член оргкомітету міжнародного фестивалю «Через століття та країни – літургійна музика світу», який щорічно проходить у Києві. Т. Яропуд – один із засновників Міжнародного фестивалю камерної музики «Chamber Art Music», Д. Ткаченко – засновник та художній керівник Міжнародного музичного конкурсу та фестивалю iм. Брiттена в Лондоні. Викладачі кафедри також є активними учасниками вітчизняних та зарубіжних музичних фестивалів. Прикладом може бути виконавська діяльність А Баженова: виступи на фестивалях сучасної музики у м. Києві – «Київ-Музик-Фест» і «Музичні прем’єри сезону» та участь у мистецьких заходах по всьому світу, в містах Загребі, Лас-Вегасі, Москві, Парижі, Турку.

Члени кафедри – постійні учасники найпрестижніших українських та міжнародних конкурсів у якості «голови» чи «членів» журі. Дмитро Васильович Ткаченко – член журі Міжнародного конкурсу Karol Szymanowski in memoriam у Польщі (м. Торунь); Міжнародних конкурсів ім. Бріттена (Лондон), ім. М. Лисенка (Київ), ім. С. Сервачинського та Г. Венявського (м. Люблін, Польща), а також національних конкурсів у Токіо (Японія), Львові та Ужгороді (Україна); Тамара Георгіївна Мухіна – Міжнародного конкурсу Саулюса Сондецкіса (Литва, 2003-2006 рр.); конкурсу Арт-Преміум (Київ, 2011 р.), Міжнародного конкурсу «Мистецтво ХХІ століття» (Україна, м. Київ, 2003-2007 рр.); Георгій Петрович Коновалов очолював журі Всеукраїнського конкурсу «Класичний меридіан» (2010-2011 рр.); Михайло Михайлович Кузнєцов – член журі Міжнародного конкурсу ім. Ліпітцера (Італія). Молодих українських скрипалів спонукають до творчої активізації також Мирослава Богодарівна Которович, голова журі Всеукраїнського конкурсу-фестивалю молодих скрипалів ім. Богодара Которовича (м. Луганськ); Вадим Венедиктович Козін, член журі цього ж конкурсу, а також член журі Всеукраїнського конкурсу камерних ансамблів ім. Ігнація Яна Падеревського (м. Житомир) та Тарас Зіновійович Яропуд – член журі конкурсу молодих виконавців ім. Л. Когана (м. Дніпропетровськ). Зав. кафедри Анатолій Іванович Баженов як член журі брав участь у численних міжнародних конкурсах у Болгарії, Казахстані, Молдові та Росії. У 2012 р. – голова журі в номінації «скрипка» на ІV Міжнародному конкурсі ім М. Лисенка, одного з найпрестижніших конкурсів країни.

Викладачі кафедри постійно проводять майстер-класи не тільки в Україні, але й за кордоном – А. Баженов (США, Канада, Японія, Казахстан, Молдова, Португалія, в Україні – у Дніпропетровську, Луганську, Чернігові, Миколаєві, Херсоні), Д. Ткаченко (в Японії в рамках музичного фестивалю Hida-Takayama, в Литві в рамках Вільнюського фестивалю та Туреччині). Консультації, лекції, відкриті уроки та майстер-класи для викладачів музичних шкіл та училищ регулярно проводять Т.Мухіна (у Сімферополі.; Києві, Маріуполі та у Литві, м. Шауляй) та В. Козін (м. Вінниця та м. Кривий Ріг). В. Козін також консультант методоб’єднання струнно-смичкових інструментів Головного управління культури (м. Київ); з 1991 р. викладач Київського Інституту Музики ім. Р. М. Глієра.

Концертна практика викладачів кафедри заслуговує не меншої уваги, ніж музично-просвітницька діяльність. Більшість педагогів підтвердили рівень своєї виконавської майстерності перемогами на міжнародних конкурсах: О. Рівняк – лауреат І премії на Національному конкурсі ім. М. В. Лисенка (1988), І премії Всесоюзного конкурсу скрипалів ім. Д. Ф. Ойстраха (1988) та Гран Прі Міжнародного конкурсу камерної музики ім. Русселя в Парижі (1990); А. Баженов – дипломант Всесоюзного (1969) та Міжнародного конкурсів («Празька весна, 1972 р., спец. Премія «за краще виконання чеського твору»); М. Которович – володар Гран Прі Міжнародного конкурсу «Золота осінь» (м. Хмельницький, 1993); І. Андрієвський – лауреат третьої премії Національного конкурсу скрипалів ім. М. В. Лисенка (Україна, м. Київ, 1988); Н. Сіваченко – дипломант Міжнародного конкурсу ім. Й. Брамса (2000); Т. Яропуд – володар Гран-прі на всеукраїнському конкурсі «Нові імена» – як соліст (Україна, м. Київ), лауреат міжнародного конкурсу ім. М. В. Лисенка (Україна, м. Київ, 2007) та як артист струнного квартету «Collegium» (Міжнародний конкурс камерних ансамблів «Klassik auf der Strasse” (Швейцарія, м. Бад Рагац, 2006); Д. Ткаченко – лауреат конкурсів Лантьє (Париж, 1995), сольної скрипки Вронського (Варшава, 1997), ім. Лисенка (Київ, 1997) та конкурсу Нiльсена (Оденсе, Данiя 2000); С. Семчук – дипломант Міжнародного юнацького конкурсу ім. І. Менухіна (Великобританія, м. Фолкстон, 1990), переможець Всесоюзного конкурсу “Юні музичні зірки” (Росія, м. Москва, 1991), лауреат IV Міжнародного конкурсу (Німеччина, м. Клостер-Шонталі, 1992).

Педагоги кафедри беруть активну участь у музичному житті Києва. Вадим Козін був ст. інспектором музичних ВНЗ України Міністерства культури УРСР, директором КССМШ ім. М. Лисенка (1975-1981 рр.), директором Республіканського методичного кабінету учбових закладів мистецтва і культури (1984-1991 рр.) та директором КВДМУ ім. Р. Глієра (1991-2003 рр.). Ігор Андрієвський – член Національної Спілки композиторів України (2002 р.), творчий керівник камерного оркестру НМАУ; з 1991 р. – художній керівник та головний диригент камерного оркестру «ARCHI», який постійно гастролює в Україні та за кордоном; з 1999 року – диригент Ансамблю класичної музики України ім. Б. Лятошинського при Національному Будинку органної та камерної музики України. Анатолій Баженов був концертмейстером симфонічних оркестрів (СТД України, Українського радіо, Міжнародного симфонічного оркестру «Текфен-філармонік»). З 1970 року і на сьогодні він перша скрипка Заслуженого ансамблю України квартету ім. М. Лисенка; Ольга Рівняк – солістка Національної філармонії України; Богдан Криса та Григорій Павлов – концертмейстери Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України; Сергій Шотт – концертмейстер симфонічного оркестру Національної опери України ім. Т. Г. Шевченка; Тарас Яропуд – концертмейстер Національного камерного ансамблю «Київські солісти»; Мирослава Которович – заступник директора з творчих питань та солістка цього ж колективу і камерного оркестру «Кремерата Балтика».

Педагоги кафедри постійно гастролюють як в Україні з сольними концертами у супроводі провідних оркестрів та в концертах камерної музики, так і за її межами. А. Баженов – у більш ніж 30 країнах світу в Європі, США, Канаді та Японії; О. Рівняк – у Німеччині, Італії, Японії, Турції, Польщі, Хорватії, Литві та ін. країнах. В. Козін, під час роботи в консерваторії Алеппо (Сирія, 1981-1984 рр.), разом із концертмейстером Н. Козіною проводив сольні концерти в Дамаску, Тапці, Латакії та Алеппо. М. Которович дає сольні концерти з симфонічними і камерними оркестрами України; співпрацює з видатними українськими митцями: письменницею Л. Костенко (музичний супровід поетичної збірки «Річка Геракліта») та режисером В. Вовкуном (постановка «Воєнного реквієму» Б. Бріттена, 2004 р.). Вона автор і головний учасник музично-театральних концертних програм «Музичні новели», «Сходами», «Сотворіння», «Намисто з дитячих мрій», «Нововіденський бал», «Подвійне соло», «Почуття на терезах» та ін. Серед ангажементів Д. Ткаченка виступи у таких залах, як Віґмор Хол, Барбікан (Лондон), Концертґебау (Амстердам), Зала Академії Ліста (Будапешт), Великий зал Московської консерваторії, зал Кельнської філармонії, Мегарон (Афіни) тощо, також виступи з Національним симфонічним оркестром України та Симфонічним оркестром Національної філармонії, філармонійними оркестрами багатьох закладів України. Географія гастролей Т. Яропуда як соліста і у складі струнного квартету «Collegium» – Польща, Німеччина, Франція, Бельгія, Голландія, США, Росія, Білорусія, Литва, Естонія. І. Андрієвський постійно виступає на сценах України та за межами як соліст-скрипаль з провідними оркестрами, проводить концерти камерної музики у складі різноманітних камерних ансамблів (зокрема, широко відомий на Україні дует скрипка – фортепіано у складі І. Андрієвського та засл. арт.України Т. Андрієвської) та струнного квартету «ARCHI», в якому грає першу скрипку. Активну концертну діяльність веде Н. Сіваченко. У її творчому активі виступи з такими провідними українськими колективами, як оркестр «ARCHI», Національний симфонічний оркестр України, Симфонічний оркестр Національної радіокомпанії України, Естрадно-Симфонічним оркестр, Ансамбль класичної музики ім. Б. Лятошинського. Під час роботи в Польщі (1992-2001 рр.). Г.Коновалов виступав як концертмейстер і соліст з оркестрами Кошалінської філармонії та Слупським камерним оркестром. Під орудою видатних польських диригентів – Ш. Кавалла, Е. Дудек, А. Новак, Е. Піяровськи, Е. Косек – ним було виконано понад 70 концертно-симфонічних та балетних програм. Як соліст з цими ж колективами Г. Коновалов грав твори: Концерти Моцарта та Сібеліуса для скрипки з оркестром, Бетховена для фортепіано, скрипки і віолончелі та для скрипки і віолончелі Брамса. Повернувшись, він виконав ряд концертних програм: на фестивалях японської музики, «Прем’єри сезону», «Київ Музік Фест» та на фестивалі творчості українських скрипкових майстрів.

Активну участь у концертному житті Академії беруть і молоді талановиті виконавці. Серед визначних концертних подій останнього часу – проект до 100-річчя НМАУ ім. П. І. Чайковського «10 сонат Л. Бетховена», здійснений асистентом-стажистом кафедри скрипки І. Завгороднім (клас А. Баженова) та аспірантом кафедри зарубіжної музики Д. Яворським.

Викладачі кафедри докладають багато зусиль до популяризації в Україні творів вітчизняних композиторів і шедеврів світової скрипкової музики. А. Баженов здійснив прем’єрні виконання скрипкових концертів М. Скорика (Концерт №2), В. Зубицького, О. Костіна; став першим виконавцем близько 50-ти творів українських композиторів, у т.ч. Б. Лятошинського, А. Філіпенка, М. Скорика, В. Сільвестрова, Є. Станковича, І. Карабиця, В. Журавського. Йому присвячували свої твори В. Сільвестров, Є. Станкович та О. Костін. У виконанні А. Баженова прозвучали й всеукраїнські прем’єри творів Д. Шостаковича, Дж. Маліп’єро, А. Веберна, А. Шенберга, К. Регаме, Гл. Гульда, С. Борткевича. У виконанні В. Козіна та І. Боровик вперше в Києві прозвучав скрипковий концерт М. Вайнберга (1967 р.) на конкурсі на краще виконання творів радянських композиторів, який проводився у Київській консерваторії. Н. Сіваченко, як солістка та у складі квартету та оркестру «ARCHI», вперше виконала багато творів сучасних українських та зарубіжних композиторів, в т.ч. І. Щербакова, Ж. Колодуб, Л. Колодуба та Ю. Іщенка. Активно пропагує українську музику далеко за межами своєї країни Д. Ткаченко. У його виконанні прозвучали світові та всеукраїнські прем’єри концертів Є. Станковича №1 та №2 і Концертної фантазії на теми опери С. Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм» О. Безбородька.

Багаторічна творча співпраця пов’язує педагогів кафедри зі студією звукозапису Національної радіокомпанії України. Більш ніж 30 записів у Фонді українського радіо має О. Рівняк. Серед них Концерти для скрипки з оркестром Й. Брамса та Д. Шостаковича (№1), «Іспанська симфонія» Е. Лало, «Поема-концерт» В. Філіпенка та ін. Фондові записи Національної радіокомпанії України має І. Андрієвський: твори М. Лисенка («Елегія-Капричіо»), М. Скорика (Каприс для скрипки соло), Б. Бартока (Соната №2), О. Козаренка («П’ять весільних ладкань з покуття»), І. Щербакова (Концерт) та два концерти Г. Ф. Телемана. Має записи на українському радіо і Н. Сіваченко: Сонати В. А. Моцарта (партія ф-но В. Журавицький), Соната та тріо О. Яковчука. Важливою подією в музичному житті столиці стали аудіо проекти М. Которович: «Сотворіння», «Київські солісти грають: З романтичних часів» та «Фердинанд», в яких вона виступила одночасно як солістка, автор та продюсер. Г. Коновалов під час роботи концертмейстером у польських оркестрах м. Кошалін та м. Слупська здійснив записи 6-ти компакт-дисків з різноманітними програмами (наприклад, «Музика народів світу», записаний віденською фірмою «Wienna Modern Masters», які були видані в США).

Близько 2500 хвилин на студії звукозапису українського радіо записано А. Баженовим, у тому числі всі квартети Бетховена, Б. Лятошинського; вперше записано сонату Б. Лятошинського (партію фортепіано виконала засл. арт. Дагестану, засл. діяч мистецтв України, професор НМАУ ім. П. І. Чайковського Н. Магомедбекова). За його участю в Україні та за кордоном випущені ліцензійні компакт-диски «Скрипкова музика ХХ століття» («JRS», Україна), «7 останніх Слів Спасителя з Хреста» Й .Гайдна («Atlantic», Україна), квартети В. Сільвестрова («ETCETERA», Голландія), тріо та квінтет А. Шнітке («Amati», Німеччина), квінтет Й. Брамса f moll («Voicello», Японія).

На кафедрі активно ведеться науково-дослідницька робота. У фахових виданнях друкуються статті з питань історії та методики скрипкового виконавства, постійно з’являються нові монографічні видання та наукові посібники. О. Спренціс – автор близько десятка статей в Науковому віснику НМАУ та інших виданнях; численні наукові статті І. Андрієвського присвячені як висвітленню загальних особливостей творчості, так і конкретних аспектів індивідуального стилю яскравих представників скрипкового мистецтва (окремо варто відмітити статті, присвячені Ф. Крейслеру, Н. Паганіні, та О. Горохову). Публікації Г. Коновалова – методична розробка «Штрихові вправи в гамах» (2007), стаття «Каприччио Локателли с точки зрения развития техники левой руки скрипача» (2011); та статті «К вопросу о развитии музыкальной одаренности» Т. Мухіної (2012); А. Баженова – «Артисти з України» була надрукована в румунському виданні «Info Credidam» в (2008). В. Козін – автор близько 20-ти наукових та навчально-методичних праць з проблем розвитку музичного мистецтва, в т.ч. програм з історії смичкового виконавства, методики викладання гри на скрипці, педагогічної та виконавської практики. Вагомим внеском в історію скрипкового мистецтва та методику виконавства стало видання книги В. Ушкова «Нариси з історії та методики українського скрипкового виконавського мистецтва» (упорядник О. Спренціс, 2009 р.); монографічних видань «Фриц Крейслер: Статьи и воспоминания» (редактори-укладачі І. Андрієвський та О. Спренціс, 2010 р.) і «Педагогічні принципи Б. А. Которовича» (автор О. Спренціс, 2012 р.); навчального посібника проф. О. Горохова «Техніка Паганіні» (упорядник В. Козін) та навчально-методичного посібника В. Козіна «Гами і арпеджіо як універсальні вправи в навчальному процесі скрипаля».

Педагогами кафедри створюються численні редакції творів, транскрипції. О. Спренціс – автор численних аранжувань та перекладень творів українських та зарубіжних композиторів (в т.ч. Л. Колодуба, В. Сєчкіна, В. Косенко, Л. Ревуцького, Дж. Тартіні, Г. Альбіноні, Й. Гайдна, А. Дворжака, Н. Паганіні, П. Чайковського, М. Бруха, К. Шимановського та ін.); М. Которович автор оригінальних транскрипцій творів Г. Канчелі, А. Пярта, Є. Станковича, які одержали визнання композиторів.

Студенти і випускники кафедри постійно й успішно беруть участь у міжнародних конкурсах. Серед лауреатів класу педагога Т. Мухіної можна назвати: І. Кічакову – ІІІ місце на конкурсі «Вчитель та учень» (м. Москва, Росія); Д. Демидова – ІІ місце на конкурсі ім. Л. ван Бетховена (Італія, м. Падуя, 2008 р); І. Клімашевську – ІІІ місце на Міжнародному конкурсі виконавців на струнно-смичкових інструментах ім. М. Єльського (Білорусія). Гран Прі на конкурсі «Мистецтво ХХІ століття» отримав О. Дудніченко, а О. Олесеюк – зайняв на цьому ж конкурсі І місце (Україна, м. Ворзель, 2011 р.); Д. Тіщенко (концертмейстер у молодіжному оркестрі ім. Густава Малера) посіла ІІІ місце на Першому Міжнародному конкурсі ім. Д. Ойстраха (м. Москва, Росія), ІІ місце на Міжнародному конкурсі «Premio Paganini-2008» (м. Генуя, Італія). Я. Рівняк виховала багато знаних на сьогодні професійних скрипалів-солістів і оркестрантів, призерів міжнародних конкурсів О. Рівняк, Д. Ткаченка, М. Которович, Є. Кострицького, З. Невгодовську, Т. Бишеву, а також юних обдарувань – О. Смовжа (спец приз на II-му конкурсі ім. Бріттена ( м. Лондон), Є. Рабчевську (лауреат численних Міжнародних конкурсів: в Словакії (2005), м. Києві (2009), ім. Коки (Молдова, 2009) – І премія; ім. Коціана (Чехія, 2005); ім. Н. Семенової (Болгарія, 2009), IV конкурсу ім. Давида Ойстраха (м. Москва, Росія, 2010) – ІІ премія); Б. Шалиги (дипломант цього ж конкурсу, лауреат І премії на міжнародному конкурсі «Мистецтво ХХІ століття» (м. Ворзель, Україна, 2005 та 2008) і ІІ премії на Міжнародному конкурсі ім. Коки (Молдова, 2007)).

Плеяду яскравих скрипалів виховала Л. Овчаренко. Студенткою працювала у КССМШ ім. М. В. Лисенка, а згодом в Академії. Багато її учнів одразу після школи вступали до елітних закордонних навчальних закладів. Випускники працюють у найкращих музичних колективах України: симфонічному оркестрі Національної опери України та Національному заслуженому академічному симфонічному оркестрі України. Серед її вихованців К. Шарапов – лауреат та дипломант Міжнародних конкурсів в Україні, Росії та Німеччині: I премія на Міжнародному конкурсі скрипалів «Мистецтво ХХІ століття» (м. Київ, Україна, 2002, 2003), II премія на Міжнародному конкурсі ім. М. Лисенка (м. Київ, Україна, 2003), лауреат і стипендіат Міжнародного конкурсу Yamaha music foundation of Europe м. Київ, Україна, 2004); І. Гінтова – лауреат ІІ премії в старшій групі на Третьому Міжнародному юнацькому конкурсі піаністів і скрипалів ім. Гнєсіних (м. Москва, Росія, 2003); М. Степаненко – лауреат І премії в молодшій групі на другому Міжнародному конкурсі скрипалів Б. Которовича (м. Харків, Україна, 1999); А. Скакун – лауреат І премії на Всеукраїнському конкурсі скрипалів у Львові (2006); С. Рогальська – лауреат ІІІ премії на ІІ Міжнародному конкурсі виконавців на струнно-смичкових інструментах ім. М. Єльського (Білорусія, 2007); А. Асєєва – лауреат ІІ премії на цьому ж конкурсі. Високий професійний рівень педагога Л. Овчаренко багаторазово був відзначений журі вітчизняних та зарубіжних конкурсів.

Неодноразово виборювали перемоги на міжнародних конкурсах і випускники класу М. Кузнєцова. Саме під його наглядом опановували основи мистецтва гри на скрипці майбутні всесвітньо відомі виконавці: Андрій Бєлов – лауреат міжнародних конкурсу в м. Клостер-Шонталь (Німеччина), конкурсів Б. Которовича (Україна), Йоахіма (Німеччина, 2000), Ж. Тібо (Франція, 2002) та Богдана Півненко – лауреат міжнародного конкурсу інтерпретаторів-інструменталістів (м. Кишинів, Молдова, 1997), міжнародного конкурсу ім. М. Лисенка (Україна, 1997) та національної програми «Нові імена», нині – засл. арт. України, солістка Національного ансамблю солістів «Київська камерата»; Віктор Кузнецов – лауреат численних міжнародних конкурсів: ім. М. Лисенка (Україна, І премія), ім. Г. Венявського (Польща) та Н. Паганіні (Італія), викладає у Вроцлавській музичній академії та активно гастролює по країнах Європи.

За час роботи на кафедрі скрипки НМАУ В. Козін підготував понад 30 випускників. Серед них 2 засл. арт. України, 2 викладача ВНЗ, 17 артистів провідних колективів України.

В.В. Козін

Серед випускників – лауреати регіональних та міжнародних конкурсів: А. Павлов – лауреат ІІ премії на Всеукраїнському конкурсі скрипалів, (м. Львів,Україна, 2006) та дипломант Міжнародного конкурсу ім. Б. Дваріонаса (м. Вільнюс, Литва, 2008 ); А. Куцан – лауреат V Міжрегіонального конкурсу виконавців на струнно-смичкових інструментах та Всеукраїнського конкурсу огляду за програмою «Нові імена»; О. Рудик – лауреат міжрегіонального конкурсу (м. Донецьк), Т. Ляхіна – лауреат першого Міжнародного інструментального конкурсу ім. Є. Станковича; лауреати Міжнародного конкурсу скрипалів «Мистецтво ХХІ століття» різних років (м. Київ): Хр. Федик, О. Візнюк, Ю. Гарбар, О. Патраманська. Високий професійний рівень підготовки у виступах на конкурсах показують і вихованці Г. Коновалова: студент Ш курсу М. Васильченко отримав спеціальний диплом за краще виконання сучасного твору («Капрису» для скрипки соло М. Скорика) на Міжнародному конкурсі скрипалів ім. Коки (м. Кишинів, Молдова, 2011 р.). Вихованці класу І. Андрієвського В. Заєць, О. Пономарьова, Чонг Ха – лауреати різних років Міжнародного конкурсу скрипалів «Мистецтво ХХІ століття», І. Андрієвський – лауреат конкурсу «International music competition de Ukraine» (2012) та дипломант міжнародного конкурсу ім. М. Юдіної (м. Санкт-Петербург, Росія, 2013). Звання дипломантів (М. Грінченко, Н. Сотніченко – у Болгарії) та лауреатів на престижних міжнародних конкурсах отримали студенти А. Баженова: Хр. Креховецька – на конкурсі ім. Ліпітцера (Італія), М. Грінченко – на конкурсі ім. М. Лисенка (м. Київ, Україна) та студенти О. Рівняк: Д. Філатов, Н. Барвінський; О. Корнєв – лауреат ІV Міжнародного конкурсу ім. М. І. Лисенка, (м. Київ, Україна, 2012).

Багатогранну творчу діяльність педагогів кафедри завжди самовіддано підтримували висококваліфіковані концертмейстери. З часів заснування підрозділу тут працювали Л. Левіна, Н. Деренівська, І. Боровик, Т. Рощина, В. Марговська, Н. Козіна, Т. Степанова, Т. Степанова-Яралова, Є. Басалаєва та ін. Нині у творчій співдружності з викладачами працюють справжні професіонали – Н. Магомедбекова, Л. Круценко, С. Смиковська, І. Тахаєва, Н. Строчан, О. Сікалова, М. Кліщевський, О. Сунєгін, Н. Сікорська, К. Баженова та молоді талановиті піаністи – О. Варданян, О. Гришина, В. Крускаль, Г. Хмара, Д. Яворський.

Кафедра скрипки 2012 рік.
Сидять зліва направо: М. Которович, Н. Сіваченко, Т. Мухіна, Н. Аннєнкова, С. Семчук.
Стоять: Б. Криса, М. Кузнєцов, Г. Павлов, В. Рожок (ректор Академії), М. Кулиняк (Міністр культури України 2010-2012 рр.), А. Баженов, В. Козін, І. Андрієвський, Г. Коновалов, О. Спренціс.

Педагогічна діяльність кафедри скрипки була б неможливою без старанної роботи викладачів музичних шкіл та училищ України. Одним з головних джерел найкращих кадрів для Академії є КССМШ ім. М. В. Лисенка, провідні педагоги якої також викладають в Академії (Я. Рівняк, О. Рівняк, Т. Мухіна, Л. Овчаренко, Н. Аннєнкова, О. Спренціс). Саме завдяки постійним контактам і творчим зв’язкам з багатьма навчальними музичними закладами України зарубіжжя,0 талановита молодь має можливість розвивати свої здібності, удосконалювати майстерність та відкривати нові горизонти у скрипкових класах НМАУ ім. П. І. Чайковського.