РЕЄСТРАЦІЯ ВСТУП 2025
Головна » Головні новини » Національна музична академія України імені П.І.Чайковського взяла участь у роботі міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми ідентичності культурної спадщини України в умовах російсько-української війни та у повоєнний період»

Національна музична академія України імені П.І.Чайковського взяла участь у роботі міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми ідентичності культурної спадщини України в умовах російсько-української війни та у повоєнний період»

25 травня 2023 року за сприяння Міністерства Освіти та Науки України Науково-дослідним Інститутом українознавства було проведено міжнародну науково-практичну конференцію «Проблеми ідентичності культурної спадщини України в умовах російсько-української війни у повоєнний період».
У засіданні взяли участь 130 учасників, з яких 120 – дослідники з України та 9 науковців з 6 країн світу – Великої Британії, Казахстану, Латвії, Німеччини, Польщі, Сполучених Штатів Америки. Серед авторів – 5академіків, 36 докторів наук, 41 кандидат наук.
У пленарному засіданні виступили:
– В.Г.Чернець – директор НДІУ, доктор філософських наук, професор;
– В.А.Бітаєв – доктор філософських наук, професор, дійсний член (академік) та перший віце-президент НАМ України;
– В.В.Галаган – директор-засновник музею «Становлення української нації»;
– М.Г.Жулинський – академік НАН України, доктор філологічних наук, радник директора Інституту літератури імені Т.Г.Шевченка;
– П.М.Мовчан – поет, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, голова всеукраїнського товариства «Просвіта»;
– І.Д.Бех – дійсний член (академік) НАПН України, доктор психологічних наук, професор;
– Р.В. Карандєєв – перший заступник Міністра культури та інформаційної політики України, доктор філософії, заслужений працівник фізичної культури і спорту.

Конференцію відкрито вітальним словом директора Інституту Василя Гнатовича Чернеця, який чітко окреслив її програму, основні тематичні напрями та перспективні плани. Серед низки хвилюючих суспільство проблем, Василь Гнатович виокремив найбільш значимі, серед яких:
– ідентифікація культурно-мистецьких надбань;
– збереження вітчизняного спадку;
– повернення привласнених країною-агресором національних здобутків України.
До вітального слова доєдналися зарубіжні філії інституту Ірландії, Швеції, Німеччини, США, Латвії зазначивши, що українська культура отримала статус рівноправного партнера, який чітко заявив усьому світу про свою ідентичність, самобутність та етнічність.
По завершенню офіційної частини, головуючий розпочав пленарне засідання ознайомленням присутніх з експертним висновком, який підготувала комісія НДІУ на запит Національної музичної академії України імені П.І.Чайковського.
У висновку зазначено, що:
– П.І.Чайковський – видатний діяч світового музичного мистецтва, має, без сумніву, генетичне українське походження.
– За громадською позицією і мистецькою діяльністю П.І.Чайковський жодним чином не може бути віднесений до одіозних ідеологів «руського мира», а його унікальна творча спадщина, беззаперечно, належить українській культурі, є її невід’ємною фундаментальною складовою, а відтак усіх європейських народів.
– Вважаємо, що заборона вивчення творчості П.І.Чайковського, виконання його безсмертних творів, вилучення імені славетного композитора з назв вулиць, будинків, закладів освіти, музеїв, культурно-мистецьких установ є проявом відверто антиукраїнської, антидержавницької позиції.

Активним учасником конференції стала і Національна музична академія України імені П.І.Чайковського, представляли яку – ректор Максим Тимошенко та проректор з навчальної роботи Віктор Бондарчук.
Максим Тимошенко у виступі чітко окреслив виклики та ризики, які постали сьогодні не тільки перед Національною музичною академією України імені П. І. Чайковського, а й перед всією мистецькою освітою України. Ректор наголосив на тому, що проблема ідентичності національної культури, освіти і науки стала маркером сучасного українського простору. Максим Олегович загострив увагу учасників конференції на питанні, яке хвилює сьогодні всю мистецьку спільноту України – захистити ім’я генія світового музичного надбання який нерозривно пов’язаний з українською культурою, має українське коріння і є символом вільного демократичного суспільства – Петра Чайковського.
Ректор зазначив, що світова мистецька спільнота не залишилася осторонь і активно долучилася з підтримкою збереження імені П.І.Чайковського у назві Академії та скасування всіх обмежень щодо виконання творів композитора. Учасникам конференції продемонстровано листи підтримки провідних установ Італії, Іспанії, Франції, Німеччини, Польщі, США в яких основною тезою стали заклики про збереження імені П.Чайковського у назві Академії та боротьбу України за національний мистецький спадок.

Логічним продовженням думки ректора стала доповідь проректора Віктора Бондарчука, який зазначив, що у часи війни важливо не загубити ті цінності, які формують сутність української державності її самобутності та суб’єктності. Важливо не допустити помилок, які призведуть до незворотних процесів тотального відчуження від національних та ментальних основ, стаючи основою руйнування критеріїв етичного й естетичного в світосприйнятті та світорозумінні.
Проректор доповів, що на Конференції трудового колективу – вищого органу громадського самоврядування Академії було прийнято рішення, що питання назви НМАУ імені П.І.Чайковського потребує дослідження, вивчення, вітчизняних та міжнародних експертних висновків. Також, Віктор Бондарчук зауважив, що колектив Академії підтримав рішення, що геніальна музика П.Чайковського, С.Прокоф’єва, С.Рахманінова М.Римського-Корсакова і багатьох інших не залежить від того, сприймаємо ми її чи ні, вона належить всьому людству і є спадком усього цивілізованого суспільства.

Детальніше з перебігом конференції та переліком виступаючих,доповідачів та тем доповідей можна ознайомитись у Програмі Конференції та за посиланням:

Цікавою для розуміння ситуації та настрою суспільства була доповідь Директора дослідницької компанії «Актив Груп», аспіранта Українського державного університету імені Михайла Драгоманова Олександра Познія, який презентував присутнім результати проведеного за ініціативи «Актив Груп» всеукраїнського кількісного та якісного дослідження «Ставлення до перейменування закладів культури та історичних пам’яток»

Враховуючи значимість заявленої проблематики, науковцями, митцями та громадськими діячами одноголосно ухвалено резолюцію, проголошену завідувачем відділу культурології НДІУ Володимиром Ятченком.
Основними пунктами резолюції стали такі ініціативи:
– створити єдиний державний реєстр з охорони та повернення історичної й культурно-мистецької спадщини України;
– створити експертні комісії за напрямками (літературознавство, мистецтвознавство, архітектура);
– експертним комісіям за результатами роботи, подати висновки до профільних Міністерств з подальшою перспективо їх впровадження в профільні галузі;
– провести окремі комплексні науково-практичні конференції за напрямками з метою поглибленого дослідження проблеми ідентичності культурної спадщини України.

ВИСТУП - Міжнародна науково-практична конференція 25.05.2023. Чернець В.Г.

ВИСТУП - Міжнародна науково-практична конференція 25.05.2023. Жулинський М.Г.

ВИСТУП - Міжнародна науково-практична конференція 25.05.2023. Мовчан П.М.

ВИСТУП - Міжнародна науково-практична конференція 25.05.2023. Бондарчук В.О.

ВИСТУП - Міжнародна науково-практична конференція 25.05.2023. Стеценко К.В.

ВИСТУП - Міжнародна науково-практична конференція 25.05.2023. Карандєєв Р.В.

Дякуємо Науково-дослідному інституту українознавства Міністерства освіти і науки України, дослідницькій компанії «Актив Груп» та всім учасникам за надані фото, відео та презентаційні матеріали.
(Всі посилання та викладені фото відео матеріали, які висвітлені у даній статті надані НМАУ для опублікування та пере посилання з дозволу власників матеріалів)