АНКЕТА АБІТУРІЄНТА ВСТУП 2024
Головна » Наука » Творчі колективи

Творчі колективи

Студентський симфонічний оркестр НМАУ ім П. І. Чайковського

Художній керівник і головний диригент
заслужений діяч мистецтв України

Ділявер Османов

Студентський симфонічний оркестр НМАУ ім П. І. Чайковського є окрасою академії, традиції та професійний рівень якого були закладені видатними диригентами-педагогами. Оркестр був створений у 20-х роках ХХ століття для набуття студентами практики професійного оркестрового виконавства. З того часу вихованці оркестру поповнюють кращі музичні колективи Києва, України та всього світу. З 1970-х років виступи студентського симфонічного оркестру стають невід’ємною частиною філармонійних програм провідного концертного залу столиці – Колонного залу Національної філармонії імені М. В. Лисенка.

Перші досягнення Оркестру пов’язані з ім’ям відомого диригента Олександра Орлова. У різні роки з студентським колективом працювали провідні диригенти України – Веніамін Тольба, Натан Рахлін, Стефан Турчак, Іван Гамкало, Роман Кофман, Ігор Палкін. Оркестр співпрацював також з музикантами інших країн – Мстиславом Ростроповичем, Арамом Хачатуряном, Джузеппе Джільо, Корнеліусом Ебергардтом та іншими. З оркестром в різні роки співпрацювали багато відомих українських музикантів, зокрема, Юрій Кот, Антоній Баришевський, Богдана Півненко, Дмитро Ткаченко, Олексій Гринюк та ін.

У серпні 2005 року Оркестр вперше з тріумфом виступив на престижному молодіжному фестивалі «Young Euro Classic». Під орудою відомого диригента, багаторічного керівника студентського симфонічного оркестру академії, народного артиста України, професора Романа Кофмана. Тоді в Берліні прозвучали 24 каприси Ніколо Паганіні у транскрипції для оркестру видатного сучасного українського композитора Мирослава Скорика.

З 2007-2022 рр. оркестром керував професор Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського Ігор Палкін. Його чітка і, водночас, експресивна диригентська манера мобілізує колектив на виконання надскладних завдань, а емоційний заряд, який молоді музиканти отримували від маестро Палкіна, змушувало їх працювати з повною самовіддачею.

2015 року вже під головуванням маестро Ігоря Палкіна коллектив в друге був запрошений на молодіжний фестиваль «Young Euro Classic». Для презентації молодіжного оркестру України було обрано Симфонію №2 Петра Чайковського, Концерт для скрипки з оркестром Євгена Станковича і симфонічний твір аспиранта Академії Андрія Мерхеля.

З 2022 року колектив очолює заслужений діяч мистецтв України, доцент, викладач кафедри оперно-симфонічного диригування Ділявер Османов. Перший концерт в якості художнього керівника та головного диригента студентського симфонічного оркестру НМАУ ім. П.І.Чайковського присвячений 180 річчю від дня народження М. В. Лисенка, вже з успіхом пройшов під орудою маестро.

Репертуар оркестру з кожною програмою розширюється, додаючи до кожного концерту нові твори. Колектив активно приймає участь у різних заходах, зокрема концерт «Свіча Пам’яті» на вшанування героїв «Небесної сотні» який відбувся в Великому залі ім. Героя України Василя Сліпака. Ювілейний концерт до 80 річчя Євгена Станковича, також оркестр традиційно прийняв участь в заключному концерті VII міжнародного фестівалю «Династія». Знаковою подією для оркестру стали концерт до 162 річчя від перепоховання Тараса Шевченка та концерт присвячений пам’яті Мирославу Скорику. Маестро Ділявер Османов передає свій досвід та продовжує виховувати наступне покоління майбутніх музикантів–митців.

Студентський камерний оркестр

Художній керівник і головний диригент
кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України, професор

Ігор Андрієвський

Камерний оркестр Академії добре знаний в Україні та за її межами як високопрофесійний молодіжний музичний колектив. Заснований у 1969 р. відомим українським скрипалем Олександром Кравчуком. У 1978 р. за виконання і записи кантат Й.С. Баха колектив одержав нагороду «Золотий диск» у Парижі, у 1982 р. став лауреатом всеукраїнського конкурсу камерних ансамблів.

Останні два десятиліття художнім керівником камерного оркестру є кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України, професор Ігор Андрієвський. До складу оркестру входить близько 30 найкращих студентів кафедр скрипки та струнно-смичкових інструментів Академії. У репертуарі колективу – музика різних епох і стилів від Йоганна Себастьяна Баха, Антоніо Вівальді, Арканджело Кореллі, Вольфганга Амадея Моцарта до Дмитра Шостаковича, Альфреда Шнітке, творів сучасних українських композиторів Мирослава Скорика, Євгена Станковича, Ігоря Щербакова, Олександра Козаренка та ін.

У 2006 році оркестр з успіхом гастролював у Китаї, у 2009 та 2010 роках – у Польщі, у 2013 році – у Державі Кувейт.

Студентський камерний оркестр є також постійним учасником щорічної Міжнародної Пасхальної асамблеї «Духовність єднає Україну».

Духовий оркестр

Художній керівник і головний диригент

Сидорченко Володимир Олександрович

Духовий оркестр був створений у середині 1930-х років. Першим його керівником став відомий трубач, педагог і диригент Вільгельм Яблонський.

Упродовж кількох повоєнних десятиліть оркестр функціонував нерегулярно. Повноцінну роботу колективу було відновлено у 2005 році під орудою заслуженого артиста України, професора Леоніда Тихонова.

У різні періоди оркестр очолювали заслужений діяч мистецтв України, доцент Іван Ладановський, народний артист України, професор Анатолій Молотай, диригенти Микола Міцней, Олексій Рощак, Юрій Літун. Сьогодні оркестром керує заслужений діяч естрадного мистецтва України, старший викладач Володимир Сидорченко.

Духовий оркестр відіграє важливу роль у процесі професійної підготовки оркестрових виконавців на духових інструментах, а також є навчальною базою для практичних занять майбутніх диригентів.

У репертуарі оркестру – класичні твори вітчизняних і західноєвропейських композиторів, а також сучасних українських авторів Левка Колодуба, Мирослава Скорика та інших.

Оркестр не раз виїжджав на гастролі до Чернігова, Ніжина та інших міст України, бере активну участь у творчих заходах академії.

Оркестр народних інструментів

Художній керівник і диригент
заслужений артист України, в.о. професора

Андрій Іваниш

Історія Оркестру народних інструментів НМАУ ім. П.І. Чайковського бере початок 1930 року, коли при відділенні народних інструментів Київського музично-драматичного інституту імені М.В. Лисенка (з 1934 – консерваторії) Марк Геліс створив ансамбль у складі двох мандолін прим, двох других мандолін, альта, двох тенорів, мандоліни басової і балалаєчного контрабаса.

Виконавська профілізація за народними інструментами, проведена після реорганізації вишу в 1934-му, позитивно вплинула на розширення оркестру та інструментарію і дозволила суттєво збагатити репертуар. Так, у 1937 році оркестр уже виконував твори великої форми, серед яких симфонії віденських класиків, віртуозні п’єси і супроводи солістам-інструменталістам.

У повоєнний час, із введенням у навчальний процес викладання гри на бандурі, оркестр поповнився бандурами, а концертини 1947-го були остаточно замінені баянами, а згодом до складу оркестру ввійшли цимбали, сопілки, цілий ряд ударних інструментів. У грудні 1946 року відбувся перший концерт Оркестру народних інструментів під орудою Юрія Тарнопольського у приміщенні Українського театрального товариства.

За час існування колективу його керівниками були Марк Геліс (1930–1946), Юрій Тарнопольський (1946–1970), Микола Гозулов (1970–1975), Микола Білоконев (1975–1987), Анатолій Білошицький (1987–1988), Анатолій Дубина (1988–2011), Володимир Марунич (2011–2015). Від 2015-го оркестр очолює заслужений артист України, в.о. професора Андрій Іваниш.

Кафедра приділяє оркестрові народних інструментів велику увагу. Тут студенти долучаються до шедеврів симфонічної музики, творів української класики, новітніх опусів сучасних українських композиторів, набувають навичок і вмінь колективної гри, відчуття і розуміння багатоголосного і багатотембрового звучання, розвивають аналітичне мислення, випрацьовують художній смак.

Вирішуючи завдання оркестрового виконавства, колектив водночас є базою для диригентської практики студентів. Закономірно, що крім цього тут апробуються творчі праці молодих музикантів. За майже столітню історію бібліотеки й архіви оркестру, кафедр і академії загалом налічують понад 10 тисяч оригінальних партитур музичних творів вітчизняної і світової класики, сучасних композиторів, народної музики, транскрипції, перекладення, аранжування багатьох поколінь випускників.

Оркестр – лауреат багатьох всеукраїнських і міжнародних конкурсів, оглядів і фестивалів. Серед них, зокрема, участь у Міжнародному музичному фестивалі «Фадж» у Тегерані (Іран, 2003, 2004, 2005 роки). Концертна діяльність колективу дуже насичена: показові концерти у Великому й Малому залах академії, у Національній опері України, Колонному залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії України, «Українському домі», виступи на Українському телебаченні та радіо.

Колектив – дзеркало організаційно-методичної роботи всіх кафедр (виконавських і диригентської), яке засвідчує рівень музично-виконавської культури факультету в цілому.

Оркестр баяністів

Художній керівник і диригент
заслужений діяч мистецтв України, професор

Йосип Франц

Оркестр баяністів було створено у 1987 році. Його засновником став видатний діяч української народно-інструментальної музичної культури, композитор, педагог Ігор Марченко. Основною метою було виховання ансамблевого виконавства та забезпечення практичної підготовки студентів у ході проведення диригентської практики. Колектив успішно виконував поставлені завдання, брав активну участь в творчому житті столиці України.

У 1993 році до роботи з колективом у якості диригента долучився Володимир Дейнега, а згодом у 1996 році очолив його. У 2002 році оркестр став Дипломантом Міжнародного музичного відео-фестивалю-конкурсу в Сполучених Штатах Америки (Нью-Йорк).

У 2014 році колектив очолив заслужений діяч мистецтв України, професор Йосип Франц.

Сьогодні до складу оркестру входять молоді талановиті студенти різних курсів і кафедр, серед яких велика кількість переможців престижних всеукраїнських та міжнародних музичних конкурсів.

Оркестр акордеоністів «GRAND ACCORDEON»

Художній керівник і диригент
народна артистка України, професор

Євгенія Черказова

Ансамбль «GRAND ACCORDEON» створено в 1997 році. Його учасниками стали студенти, асистенти-стажисти та випускники класу акордеона професора Євгенії Черказової. За час свого існування ансамбль уже встиг стати володарем Гран-Прі двох Міжнародних конкурсів: «ASCOLTATE-2012» (Каунас, Литва) та «MUSIC SEASONS IN PRAGUE» (Прага, Чеська республіка, 2013), лауреатом ІІ премії Міжнародного конкурсу «Вільнюс-2017».

З вересня 2013 року на основі ансамблю створено студентський оркестр акордеоністів «GRAND ACCORDEON». Колектив веде активну концертну діяльність в Україні та за її межами, неодноразово виступав у Колонному залі ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України, Великому та Малому залах НМАУ ім. П.І. Чайковського, Будинку Вчених Академії наук України, Музеї театрального та кіномистецтва, Національному музеї імені Т. Г. Шевченка, багатьох навчальних музичних закладах України; брав участь у відкритті Всеукраїнського конкурсу-фестивалю «Провесінь» (м. Кіровоград, 2013) та Міжнародних фестивалях: «Дельфійські ігри» (Київ, 2013), «ArtFest» (Львів, 2014), «Троїцькі дзвони» (Таллінн, 2015), «Aссordeon Art» (Східне Сараєво, Боснія та Герцеговина, 2015), Міжнародна Пасхальна асамблея-2015 «Духовність єднає Україну», «KyivAccordеonFest» (2010-2017, щорічний фестиваль), «Archikids»(Київ, 2017) та ін.

Репертуар оркестру складають твори різних стилів і жанрів: транскрипції світової музичної класики, оригінальна музика, п’єси фольклорного та естрадного напрямків, популярна музика. Колектив працює під керівництвом професора Євгенії Черказової та викладача Дмитра Мотузка.

Капела бандуристів

Художній керівник і диригент
народний артист України

Андрій Козачок

Колективне виконавство бандуристів у Київській державній консерваторії (тепер Національна музична академія України) імені П.І. Чайковського було започатковане 1953 року на кафедрі народних інструментів, коли заслужений артист України Володимир Кабачок створив зі студенток свого класу тріо бандуристок у складі Валентини Третякової, Ніни Павленко й Тамари Поліщук. Згодом із метою забезпечення бази для диригентської практики майбутніх керівників капел бандуристів було організовано більш чисельний ансамбль бандуристів. Поступово він розширився від 20 до 40 учасників – так чином постала капела.

Першим керівником колективу був Ігор Марченко (1962–1970). У 1966 році до роботи приєднався Андрій Бобир. Від 1970-го в капелі зазвучали й інші інструменти, зокрема, скрипки, баяни, домри-кобзи, цимбали, сопілки.

За період існування капелою керували: Микола Тимофійович Лисенко, Віталій Лисенко, Юрій Алексик (1970–1975), Сергій Баштан, Яків Орлов (1975–1986), Алла Шептицька, Валентин Мальцев, Валентина Петренко (1986–2000). З 2000 року з колективом працювали Володимир Курач спільно з Володимиром Маруничем, Олександр Заволгін та Оксана Нікітюк. Сьогодні художній керівник і диригент капели – народний артист України, старший викладач Андрій Козачок.

Навчальною програмою капели бандуристів визначені різноманітні види виконавства – акапельний спів, хорове виконання з інструментальним супроводом, інструментально-оркестрова гра, оркестровий і загальнокапельний супровід солістам (вокалістам та інструменталістам). На базі капели проходять перевірку творчі роботи студентів з інструментування, перекладення і хорового аранжування музичних творів, здійснюється диригентська практика.

У репертуарі колективу – видатні зразки української та світової музики різних епох і стилів, українські народні, історичні пісні.

Колектив капели систематично виступає з творчими звітами перед шанувальниками українського народного мистецтва в Харкові, Львові, Луцьку, Одесі, Чернігові, Житомирі, Ніжині. З успіхом відбуваються концерти в Національній філармонії України, інших престижних залах Києва і України. Капела бандуристів бере активну участь у всеукраїнських і міжнародних фестивалях, симпозіумах, конкурсах.

Студентський хор

Художній керівник і диригент
Герой України, народний артист України,
лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка,
академік Національної академії мистецтв України, професор

Євген Савчук

Хор веде свою історію з моменту заснування Київської консерваторії – з 1913 року. У різні періоди більш, ніж 100-літньої історії закладу з хором працювали видатні представники українського хорового мистецтва: О. Кошиць, К. Стеценко, П. Гончаров, Г. Верьовка, П. Муравський, О. Тарасенко, Г. Горбатенко. Нині художнім керівником і диригентом колективу є відомий в Україні та далеко за її межами майстер хорового мистецтва, Герой України, народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, професор Євген Савчук.

Величезний репертуар хору охоплює всі жанри західноєвропейської та російської хорової класики, безцінні скарби українського хорового мистецтва, духовні та світські твори сучасних композиторів.

Склад хору постійно оновлюється, його учасниками є студенти диригентського факультету, майбутні професіонали-хормейстери. Студентський хор є водночас творчою лабораторією хормейстерської майстерності та концертуючим колективом. Географія гастролей охоплює відомі культурні центри Росії, країн Прибалтики, Білорусі, з великим успіхом колектив виступав у Франції, Німеччині, Швейцарії, Канаді. Колектив є активним учасником концертів, що проходять у столиці України – Києві, а також різних куточках нашої держави; є постійним учасником щорічної Міжнародної Пасхальної асамблеї «Духовність єднає Україну».

Хор став лауреатом багатьох національних та міжнародних фестивалів і конкурсів, серед яких Міжнародний фестиваль хорової музики у Німеччині (1983) та у Білорусі (1986). Хор здійснив численні записи до фондів українського радіо, випустив компакт-диски з записами духовних хорових концертів М. Березовського, Д. Бортнянського, А. Веделя, творів М. Лисенка, К. Стеценка, О. Кошиця.