З ІСТОРІЇ НМАУ ІМЕНІ П.І.ЧАЙКОВСЬКОГО
На виконання постанови Конференції трудового колективу НМАУ імені П.І.Чайковського (від 26.12.2022 року) надіслано офіційний запит до Державного архіву м. Києва з проханням надати інформацію щодо наявності у фондах архіву документів, які засвідчують факт присвоєння Київській державній консерваторії імені видатного композитора- П.І.Чайковського.
За результатами звернення Академією отримано відповідь, яка підтверджує, що в історичній довідці фонду № Р-810 містяться відомості про те, що Президією Верховної Ради УРСР від 9 травня 1940 року підписано Указ «Про увічнення пам’яті П.І.Чайковського» та присвоєння Київській державній консерваторії імені П.І.Чайковського.
Знагоди історичної події у м. Києві було проведено низку громадських та культурно-мистецьких заходів, а саме:
– створено Республіканський ювілейний комітет зі святкування 100-річчя від дня народження П.І.Чайковського, до складу якого увійшли: директор Київської консерваторії А. Луфер, Б. Лятошинський, К. Михайлов, П. Козицький та А. Ольховський;
– здійснено 07 травня 1940 року ювілейний концерт у Київському державному театрі опери та балету імені Тараса Шевченка;
– проведено 08 та 09 травня 1940 року наукову конференцію у консерваторії.
Враховуючи значимість події та її місце в історичному і мистецькому просторі вітчизняної культури з доповідями виступили: голова ювілейного комітету професор А.Луфер, завідувач кафедри історії музики консерваторії професор А. Ольховський, Л. Ревуцький та професор А. Гозенпуд.
У заключному концерті взяли участь провідні творчі колективи, серед яких: об’єднаний симфонічний оркестр під керівництвом Н. Рахліна, симфонічний оркестр Українського радіокомітету під диригуванням М. Канерштейна, заслужена хорова капела «Думка» під орудою М. Вериківського, народна артиста О. Петрусенко, заслужена артистка О. Ропська, заслужений артист М. Гришко та інші.
Досліджуючи історію НМАУ імені П.І.Чайковського, варто наголосити на тому, що присвоєння Київській державній консерваторії імені П. І. Чайковського здійснено саме Указом Президії Верховної Ради Української Радянської Соціалістичної Республіки, а не президією СРСР, як зазначається у деяких джерелах.
Дотримуючись Закону України «Про правонаступництво України» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1991, N 46, ст.617), Указ Президії Верховної Ради УРСР від 9 травня 1940 року не суперечить законам України є чинним і скасуванню Верховною Радою України не підлягає (він може бути визнаний Верховною Радою України лише таким, що втратив чинність з дотриманням визначеного законодавством порядку).
Це є беззаперечним фактом позиціювання української влади та українського волевиявлення в частині культурно-мистецької спадщини України її самобутності та ідентичності,а також важливою сторінкою Національної музичної академії України імені П.І.Чайковського її творчого та освітнього спадку