АНКЕТА АБІТУРІЄНТА ВСТУП 2024

Кафедра оперно-симфонічного диригування

/Факультети/Вокальний та диригентський факультет/Кафедра оперно-симфонічного диригування

Професія диригента симфонічного та оперного оркестрів потребує не лише значних професійних знань, але й усталеної художньо-естетичної позиції та музикантської зрілості. Саме диригент представляє собою симбіоз творчої особистості, організатора, вчителя та керівника. Кафедра оперно-симфонічного диригування виховує саме таких професіоналів які після закінчення академії зможуть очолювати колективи.

Кафедра оперно-симфонічного диригування починає свою історію з 1918 року, ще на той час Музично-драматичний інститут ім. М. В. Лисенка. Першими викладачами кафедри були Валеріан Бердяєв та Фелікс Блуменфельд. Так, з класу В. Бердяєва вийшли видатні диригенти і музиканти – Натан Рахлін і Олександр Клімов, а з класу Ф. Блуменфельда –Володимир Горовиц, Натан Перельман, Гліб Таранов, Олександр Гаук.

Питання про спеціальну диригентську освіту одним з перших поставив у 20-ті роки ХХ ст. всесвітньо відомий диригент, автор книги «Основи техніки диригування», професор тоді Київської консерваторії Микола Малько. Серед його учнів такі видатні диригенти як – Лео Гінсбург, Микола Рабинович, Борис Хайкін, Олександр Мелік-Пашаєв, Е. Мікеладзе, Євген Мравінський, Ілля Мусін, Ісаак Шерман, Михайло Канерштейн, професор Київської державної консерваторії; Микола Покровський – професор Одеської консерваторії, головний диригент і художній керівник Одеського театру опери і балету. народний артист України.

В 1948 р. ректором Київської консерваторії став відомий український диригент, заслужений діяч мистецтв України Олександр Климов. Саме з його ініціативи і підтримки було створено відділ оперно-симфонічного диригування, на який він запрошує працювати видатних диригентів Натана Рахліна, Володимира Пірадова, Веніаміна Тольбу. На початках це було відділення яке входило до складу кафедри хорового диригування. Його учнями були відомі диригенти України Микола Гозулов, Олег Рябов, Ігор Блажков, Вадим Гнєдаш.

З 1978 по 1986 рр. відділ оперно-симфонічного диригування очолював професор Михайло Канерштейн – талановитий педагог, безмежно відданий справі, який зробив значний внесок як у практичну, так і в навчальну складові диригентської школи. Завдяки йому до педагогічного складу кафедри були запрошені відомі диригенти Констянтин Сімеонов та Стефан Турчак. В класі професора М. Канерштейна навчалась ціла плеяда українських диригентів: це Володимир Кожухар, Олексій Гуляницький, Євген Дущенко, Аллін Власенко, Роман Кофман та інщі. Більщість з них згодом очолювали провідні колективи країни, а також викладали на кафедрі. Саме за часів Михайла Канерштейна «відділ оперно-симфонічного диригування» трансформувався в «кафедру оперно-симфонічного диригування». Створення нового структурного підрозділу «кафедри» передбачало п’ятирічний курс навчання за детально розробленою програмою. Тому одна з особливостей новоствореної кафедри був прийом до навчання студентів які вже мали вищу музичну освіту.

З 1986 по 1989 році першим завідувачем вже окремої «кафедри оперно-симфонічного диригування» був народний артист СРСР, лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка блискучий диригент – Стефан Турчак. Маестро був першим виконавцем багатьох творів сучасних українських композиторів. Саме С. Турчак вивів українську музику на європейський рівень. Його педагогічна діяльність теж дала світові таких знаних диригентів як Олексій Баклан; Володимир Шейко; Олександр Барвінський; Едуард Сенько та ін.

З 1989 по 2000рр. завідувачем кафедри був Євген Дущенко видатний диригент, творча діяльність якого була пов’язана з різними знаними колективами України. Маестро з 1959р. очолював оркестр Харківської філармонії , а з 1963 року головний диригент Харківського театру опери та балету. Євген Дущенко у 1983 році став одним з засновників та головним диригентом першого в Україні музичного театру для дітей, який з роками трансформувався в театр опери та балету для дітей та юнацтва. Сьогодні театр несе назву «Київська опера». Театр є майданчиком в якому сьогодні працюють випускники академії, і саме випускники кафедри оперно-симфонічного диригування. Євген Дущенко виховав плеяду талановитих диригентів які продовжили традиції вчителя не тільки в Україні, а й у різних країнах світу: Віктор Янко; Шаліко Палтаджян; Віктор Мутін; Сергій Протопопов; Анатолій Бойченко; Оксана Мадараш та ін.

Важливою подією у розвитку київської школи оперно-симфонічного диригування стало відкриття 1995 року асистентури–стажування. Слід відзначити, що НМАУ ім. П. І.Чайковського є одним із небагатьох закладів світу, де для диригентів-початківців створені сприятливі умови для практики та набуття навичок, яки дуже важливі на початках навчання.
Окрім викладацької діяльності викладачі кафедри ведуть значну науково-дослідницьку роботу (виступи на конференціях, публікації та видання фахової літератури), працюють над удосконалення та розширенням записів фонду Національного радіо, ведуть активне концертне життя на теренах України та за її межами.

З 2000 року завідувачем кафедри оперно-симфонічного диригування є народний артист України, професор Віктор Здоренко. Діяльність маестро понад три десятиліття щільно пов’язана з НМАУ ім. П. І.Чайковського. Почавши працювати з 1974 року диригентом оперної студії, маестро до сьогодні передає ази майстерності з фаху оперно-симфонічного диригування студентам майбутнім фахівцям диригентського мистецтва. Серед випускників класу В. Здоренка – Сергій Золотарьов; Дмитро Кравченко; Ділявер Османов; Іліа Інаішвіллі; Іван Остапович; Роман Будзяк; Богдан Івахів; Олена Єфремова; Максим Гусак та ін.

При кафедрі вже багато років існує симфонічний оркестр в якому студенти диригенти проходять практику. Це вже стало традицією, що в кінці кожного місяця оркестр дає звітний концерт, в якому студенти показують на загал свої досягнення в опануванні диригентської майстерності. В цьому оркестрі грають професійні музиканти які запрошені з інших симфонічних оркестрів м. Києва. Виконавський рівень оркестру кафедри та репертуар, дає змогу випускникам здавати атестаційний екзамен саме з цім колективом.

Також здобувачі проходять практику в оперній студії академії, в репертуарі якої є багато оперних вистав. Студенти диригують оперною виставою яка є в репертуарі оперної студії академії протягом навчання, а також на атестаційному екзамені. Головним диригентом оперної студії, вже понад десять років, є Сергій Голубничий, теж випускник кафедри оперно-симфонічного диригування НМАУ ім. П. І. Чайковського.

Після закінченні академії випускники вже мають досвіт не тільки з симфонічним оркестром, а й з оперним, що в свою чергу цілком підтверджує кваліфікацію диригент оперного та симфонічного оркестру.

Серед випускників кафедри оперно-симфонічного диригування знані диригенти які є гордістю не лише кафедри і академії а й нашої країни. Це народні артисти України, видатні діячі музичного мистецтва України, лауреати диригентських конкурсів, керівники провідних симфонічних оркестрів України, диригенти оперних і музично-драматичних театрів України.
На кафедрі донедавна працювали надзвичайно талановиті та всесвітньо відомі викладачі, метри диригентського мистецтва які випустили не одне покоління диригентів:
Роман Кофман – народний артист України, професор, багаторічний керівник студентського симфонічного оркестру академії, головний диригент академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України. Випускники класу Р. Кофмана: Микола Дядюра; Герман Макаренко; Богдан Пліш; Олександр Долінський; Ігор Палкін; Ігор Ярошенко; Віктор Олійник; Сергій Солонько; Кирило Карабиць; Айдар Торібаєв; Михайло Мороз; та ін.
Вадим Гнєдаш – народний артист України, професор, головний диригент та художній керівник академічного симфонічного оркестру Національного радіо України. Випускники класу В. Гнєдаша: Святослав Литвиненко; Віктор Здоренко; Віталій Скакун; В’ячеслав Редя; Ігор Андрієвський; Алла Кульбаба; В’ячеслав Самофалов; Дмитро Морозов; Сергій Дідок; Йосип Франц; Володимир Врублевський та ін.
Аллін Власенко – народний артист України, професор, диригент Національної опери України. Випускники класу А. Власенка: Володимир Сіренко; Наталя Пономарчук; Вікторія Жадько; Іван Чередніченко; Сергій Голубничій; Іван Корінь та ін.
Володимир Кожухар – народний артист України, професор, диригент Національної опери України. Випускники класу В. Кожухаря: Микола Лисенко; Павло Багінський; Тетяна Сенько та ін.
Ігор Палкін – заслужений діяч мистецтв України, професор, художній керівник та головний диригент симфонічного оркестру академії, диригент академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України. Випускники класу – Наталя Стець; Сунь Айдзюнь (Кітай); Шахрух Фатізаде (Іран) та ін.
Володимир Сіренко – народний артист України, професор, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, головний диригент та художній керівник Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України. Випускники класу – Юрій Літун, Назар Якобенчук, та інщ.

На кафедрі викладають :

Віктор Здоренко – народний артист України, професор, завідувач кафедри;
Іван Гамкало – народний артист України, професор, академік, член-кореспондент Національної академії мистецтв України;
Ділявер Османов – заслужений діяч мистецтв України, доцент, художній керівник та диригент студентського симфонічного оркестру академії, диригент Київського Національного академічнного театру оперети;
Віктор Плоскіна – заслужений артист України, диригент академічного симфонічного оркестру Дніпропетровської філармонії ім. Л. Когана;
Алла Кульбаба – народна артистка України, диригентка Національної опери України, Київської опери та оперної студії академії, в.о. доцента;
Володимир Шейко – народний артист України, доцент, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, головний диригент та художній керівник академічного симфонічного оркестру Національного радіо України;
Микола Дядюра – народний артист України, головний диригент Національної опери України та академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України;
В’ячеслав Самофалов – народний артист України, професор;

Сергій Голубничий – лауреат міжнародного конкурсу диригентів ім. С.Турчака, головний диригент оперної студії академії, диригент Національної опери України та «Київської опери», в.о. доцента;
Сергій Дідок – заслужений діяч мистецтв України, доцент, головний диригент Київського Національного академічнного театру оперети;
Іван Стецький – диригент «Київської опери», викладач (секретар кафедри).

Роботу кафедри не можливо уявити без концертмейстерів які приймають безпосередню участь у вихованні майбутніх диригентів. Це провідні концертмейстери Олена Ільїна, Олена Протопопова, Ольга Орєшко, Лідія Ночовська та Ангеліна Дмітрієнко.

Практичні надбання представників кафедри, виконавські та педагогічні досягнення її професури не лише визначають розвиток київської диригентської школи на сучасному етапі, а й значною мірою спрямовують ціннісні орієнтири української музичної культури, гідно презентуючи її на міжнародній арені. За роки існування кафедра оперно-симфонічного диригування випустила багато високоосвічених дипломованих спеціалістів більшість з яких плідно працюють в провідних музичних колективах країни та за її межами.

Необхідні для вступу сертифікати ЗНО

Українська мова та література

Історія України

025 музичне мистецтво

Контакти деканату

АДРЕСА м. Київ 01001,вул. Архiтектора Городецького 1-3/11
ТЕЛЕФОН, ФАКС (044) 279-34-25