Головна » Наука » Творчі колективи

Творчі колективи

Студентський симфонічний оркестр

Художній керівник і головний диригент
заслужений діяч мистецтв України, професор

Ігор Палкін

Створений у 20-х роках ХХ століття для набуття студентами практики професійного оркестрового виконавства. З того часу вихованці Оркестру поповнюють кращі музичні колективи Києва та України. З 1970-х років виступи студентського симфонічного оркестру стають невід’ємною частиною філармонійних програм провідного концертного залу столиці – Колонного залу Національної філармонії імені М.В. Лисенка.

Перші досягнення Оркестру пов’язані з ім’ям відомого диригента Олександра Орлова. У різні роки з студентським колективом працювали провідні диригенти України – Веніамін Тольба, Натан Рахлін, Стефан Турчак, Роман Кофман. Оркестр співпрацював також з музикантами інших країн – Мстиславом Ростроповичем (Росія), Арамом Хачатуряном (Вірменія), Джузеппе Джільо (Італія), Корнеліусом Ебергардтом (Німеччина) та іншими. Виховання молодих оркестрантів здійснюється на зразках вітчизняної та зарубіжної музики. Колектив також постійно готує прем’єри нових творів сучасних композиторів.

У серпні 2005 року Оркестр вперше з тріумфом виступив на престижному молодіжному фестивалі «Young Euro Classic». Під орудою відомого диригента Романа Кофмана тоді в Берліні прозвучали 24 каприси Ніколо Паганіні у транскрипції для оркестру видатного сучасного українського композитора Мирослава Скорика.

2015 року колектив вдруге був запрошений на цей Фестиваль. Для презентації молодіжного оркестру України було обрано Симфонію №2 Петра Чайковського, Концерт для скрипки з оркестром Євгена Станковича і симфонічний твір аспіранта Академії Андрія Мерхеля.

З 2007 року Оркестром керує професор Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського Ігор Палкін. Його чітка і, водночас, експресивна диригентська манера мобілізує колектив на виконання надскладних завдань, а емоційний заряд, який молоді музиканти отримують від маестро Палкіна, змушує їх працювати з повною самовіддачею.

За останні роки з оркестром співпрацювали багато відомих музикантів, зокрема, Михайло Банк і Вадим Руденко (Росія); Юрій Кот, Антоній Баришевський, Богдана Півненко, Дмитро Ткаченко (Україна); Олексій Гринюк (Україна-Велика Британія) та ін.

Студентський камерний оркестр

Художній керівник і головний диригент
кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України, професор

Ігор Андрієвський

Камерний оркестр Академії добре знаний в Україні та за її межами як високопрофесійний молодіжний музичний колектив. Заснований у 1969 р. відомим українським скрипалем Олександром Кравчуком. У 1978 р. за виконання і записи кантат Й.С. Баха колектив одержав нагороду «Золотий диск» у Парижі, у 1982 р. став лауреатом всеукраїнського конкурсу камерних ансамблів.

Останні два десятиліття художнім керівником камерного оркестру є кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України, професор Ігор Андрієвський. До складу оркестру входить близько 30 найкращих студентів кафедр скрипки та струнно-смичкових інструментів Академії. У репертуарі колективу – музика різних епох і стилів від Йоганна Себастьяна Баха, Антоніо Вівальді, Арканджело Кореллі, Вольфганга Амадея Моцарта до Дмитра Шостаковича, Альфреда Шнітке, творів сучасних українських композиторів Мирослава Скорика, Євгена Станковича, Ігоря Щербакова, Олександра Козаренка та ін.

У 2006 році оркестр з успіхом гастролював у Китаї, у 2009 та 2010 роках – у Польщі, у 2013 році – у Державі Кувейт.

Студентський камерний оркестр є також постійним учасником щорічної Міжнародної Пасхальної асамблеї «Духовність єднає Україну».

Духовий оркестр

Художній керівник і головний диригент

Юрій Літун

Духовий оркестр створений у середині 1930-х рр. Його першим керівником був відомий трубач, педагог і диригент Вільгельм Яблонський. Упродовж кількох повоєнних десятиліть оркестр функціонував нерегулярно. Повноцінну роботу колективу було відновлено у 2005 році. Його очолив відомий в Україні митець, диригент Національної опери України Леонід Тихонов. Упродовж декількох років на чолі колективу був молодий диригент Олексій Рощак. Сьогодні оркестром диригує Юрій Літун.

Духовий оркестр відіграє важливу роль у процесі професійної підготовки виконавців на духових інструментах, а також є навчальною базою для практичних занять майбутніх диригентів духових оркестрів. У репертуарі оркестру Академії – класичні твори українських і західноєвропейських композиторів, а також сучасних вітчизняних авторів Левка Колодуба, Мирослава Скорика та ін. Оркестр неодноразово виїжджав на гастролі до Чернігова, Ніжина та інших міст України.

Оркестр народних інструментів

Художній керівник і головний диригент
заслужений артист України, доцент

Андрій Іваниш

Оркестр народних інструментів створено у 1930 р. За час існування колективу його керівниками були Марк Геліс, Юрій Тарнопольський, Микола Гозулов, Микола Білоконєв, Анатолій Білошицький, Анатолій Дубина, Володимир Марунич. Сьогоднішнім керівником колективу є заслужений артист України, доцент Андрій Іваниш. Оркестр відіграє важливу роль у процесі виховання виконавців на народних інструментах, а також є навчальною базою для практичних занять студентів-диригентів. До репертуару оркестру входять твори вітчизняної та зарубіжної класики, сучасних композиторів, народної музики, оригінальні твори, перекладені та аранжовані для оркестру народних інструментів. Понад 40 аранжувань та обробок для оркестру, а також чимало власних оригінальних композицій зробив Анатолій Дубина.

Концертна діяльність колективу дуже насичена: показові концерти у Великому та Малому залах Академії, в Національній опері України, Колонному залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії України, Українському домі, виступи на українському телебаченні та радіо. Оркестр брав участь у міжнародному музичному фестивалі “Фадж” у Тегерані (Іран) у 2003, 2004, 2005 роках, популяризуючи українську народну і класичну музику.

Оркестр баяністів

Художній керівник і диригент
заслужений діяч мистецтв України, професор

Йосип Франц

Оркестр баяністів було створено у 1987 році. Його засновником став видатний діяч української народно-інструментальної музичної культури, композитор, педагог Ігор Марченко. Основною метою було виховання ансамблевого виконавства та забезпечення практичної підготовки студентів у ході проведення диригентської практики. Колектив успішно виконував поставлені завдання, брав активну участь в творчому житті столиці України.

У 1993 році до роботи з колективом у якості диригента долучився Володимир Дейнега, а згодом у 1996 році очолив його. У 2002 році оркестр став Дипломантом Міжнародного музичного відео-фестивалю-конкурсу в Сполучених Штатах Америки (Нью-Йорк).

У 2014 році колектив очолив заслужений діяч мистецтв України, професор Йосип Франц.

Сьогодні до складу оркестру входять молоді талановиті студенти різних курсів і кафедр, серед яких велика кількість переможців престижних всеукраїнських та міжнародних музичних конкурсів.

Оркестр акордеоністів «GRAND ACCORDEON»

Художній керівник і диригент
народна артистка України, професор

Євгенія Черказова

Ансамбль «GRAND ACCORDEON» створено в 1997 році. Його учасниками стали студенти, асистенти-стажисти та випускники класу акордеона професора Євгенії Черказової. За час свого існування ансамбль уже встиг стати володарем Гран-Прі двох Міжнародних конкурсів: «ASCOLTATE-2012» (Каунас, Литва) та «MUSIC SEASONS IN PRAGUE» (Прага, Чеська республіка, 2013), лауреатом ІІ премії Міжнародного конкурсу «Вільнюс-2017».

З вересня 2013 року на основі ансамблю створено студентський оркестр акордеоністів «GRAND ACCORDEON». Колектив веде активну концертну діяльність в Україні та за її межами, неодноразово виступав у Колонному залі ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України, Великому та Малому залах НМАУ ім. П.І. Чайковського, Будинку Вчених Академії наук України, Музеї театрального та кіномистецтва, Національному музеї імені Т. Г. Шевченка, багатьох навчальних музичних закладах України; брав участь у відкритті Всеукраїнського конкурсу-фестивалю «Провесінь» (м. Кіровоград, 2013) та Міжнародних фестивалях: «Дельфійські ігри» (Київ, 2013), «ArtFest» (Львів, 2014), «Троїцькі дзвони» (Таллінн, 2015), «Aссordeon Art» (Східне Сараєво, Боснія та Герцеговина, 2015), Міжнародна Пасхальна асамблея-2015 «Духовність єднає Україну», «KyivAccordеonFest» (2010-2017, щорічний фестиваль), «Archikids»(Київ, 2017) та ін.

Репертуар оркестру складають твори різних стилів і жанрів: транскрипції світової музичної класики, оригінальна музика, п’єси фольклорного та естрадного напрямків, популярна музика. Колектив працює під керівництвом професора Євгенії Черказової та викладача Дмитра Мотузка.

Капела бандуристів

Художній керівник і головний диригент
заслужена артистка України

Оксана Нікітюк

Капелу створено у 1962 р. За час існування колективом керували відомі українські музиканти Микола Лисенко, Юрій Алексик, Сергій Баштан, Яків Орлов, Алла Шептицька, Валентин Мальцев, Ігор Марченко, Валентина Петренко, Володимир Курач, Олександр Заволгін. Нині колектив очолює молодий талановитий диригент – заслужена артистка України Оксана Нікітюк.

У репертуарі капели бандуристів – кращі зразки музичного мистецтва різних епох і стилів, переважають твори українських авторів, українські народні пісні, що підкреслюють національну специфіку виконавського жанру.

Колектив систематично виступає з творчими звітами перед шанувальниками українського народного мистецтва в Києві, Чернігові, Житомирі, Ніжині та інших містах України. З успіхом відбуваються концерти в Національній філармонії України.

Студентський хор

Художній керівник і диригент
Герой України, народний артист України,
лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка,
академік Національної академії мистецтв України, професор

Євген Савчук

Хор веде свою історію з моменту заснування Київської консерваторії – з 1913 року. У різні періоди більш, ніж 100-літньої історії закладу з хором працювали видатні представники українського хорового мистецтва: О. Кошиць, К. Стеценко, П. Гончаров, Г. Верьовка, П. Муравський, О. Тарасенко, Г. Горбатенко. Нині художнім керівником і диригентом колективу є відомий в Україні та далеко за її межами майстер хорового мистецтва, Герой України, народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, професор Євген Савчук.

Величезний репертуар хору охоплює всі жанри західноєвропейської та російської хорової класики, безцінні скарби українського хорового мистецтва, духовні та світські твори сучасних композиторів.

Склад хору постійно оновлюється, його учасниками є студенти диригентського факультету, майбутні професіонали-хормейстери. Студентський хор є водночас творчою лабораторією хормейстерської майстерності та концертуючим колективом. Географія гастролей охоплює відомі культурні центри Росії, країн Прибалтики, Білорусі, з великим успіхом колектив виступав у Франції, Німеччині, Швейцарії, Канаді. Колектив є активним учасником концертів, що проходять у столиці України – Києві, а також різних куточках нашої держави; є постійним учасником щорічної Міжнародної Пасхальної асамблеї «Духовність єднає Україну».

Хор став лауреатом багатьох національних та міжнародних фестивалів і конкурсів, серед яких Міжнародний фестиваль хорової музики у Німеччині (1983) та у Білорусі (1986). Хор здійснив численні записи до фондів українського радіо, випустив компакт-диски з записами духовних хорових концертів М. Березовського, Д. Бортнянського, А. Веделя, творів М. Лисенка, К. Стеценка, О. Кошиця.