АНКЕТА АБІТУРІЄНТА ВСТУП 2024
Головна » Наука » Центр музичної україністики

Центр музичної україністики

Сьогодні Центр музичної україністики імені Героя України М. М. Скорика продовжує традиції, закладені І.Ф.Ляшенком, координує наукову та творчу роботу виконавських кафедр академії, спрямовує свої зусилля на організацію спільних конференцій, круглих столів, симпозіумів, вебінарів, конкурсів. За роки плідної співпраці з кафедрою теорії та історії культури, кафедрою історії української музики та музичної фольклористики, кафедрою історії світової музики, кафедрою теорії та історії музичного виконавства, кафедрою теорії музики, кафедрою старовинної музики та Лабораторією музично-інформаційних технологій НМАУ імені П.І.Чайковського, наукова діяльність Центру розширилася та збагатилася неоціненним досвідом та багатьма новими проектами.
На даний час діяльність Центру музичної україністики першочергово спрямована на реалізацію довгострокових проєктів:
– Міжнародний культурно-мистецький фестиваль Пам’яті Героя України, лауреата Національної премії України ім.Т.Г.Шевченка, Академіка Мирослава Скорика;
– Міжнародна наукова конференція «Ціннісні виміри культурно-мистецької діяльності Мирослава Скорика»;
– Міжнародна науково-практична конференція «Україна. Європа. Світ»;
– Науковий журнал «Українське музикознавство»;
– Розмовний клуб «Українською про мистецтво».

Міжнародний культурно-мистецький фестиваль Пам’яті Героя України, лауреата Національної премії України ім.Т.Г.Шевченка, Академіка Мирослава Скорика .
Діяльність фестивалю спрямована на пропаганду і поширення творчості Мирослава Скорика, збереження традицій та подальший розвиток української культури, актуалізацію сучасної української музичної культури як невід’ємної складової сучасного музичного простору. Фестиваль покликаний стати науково-творчою платформою для пошуку молодих талановитих науковців, виконавців, композиторів, їх підтримки та реалізації творчого потенціалу. Серед важливих завдань фестивалю виділимо наступні: Завдання Фестивалю: – зміцнення інституту пам’яті НМАУ через вшанування імені Героя України, Лауреата Національної премії України ім.Т.Г.Шевченка, Академіка Мирослава Скорика та інших визначних представників української культури а також залучення до участі в Фестивалі молодих науковців, музикантів з спеціалізованих музичних та мистецьких закладів, музичних коледжів та ліцеїв, вищих мистецьких навчальних закладів України та світу. Прагнучи до популяризації надбань української культури у світовому мистецькому просторі в рамках проведення фестивалю важливим є ознайомлення з провідними тенденціями розвитку сучасної вітчизняної та закордонної наукової думки, зміцнення та розширення творчих зв’язків НМАУ зі спеціалізованими музичними та мистецькими закладами, музичними коледжами та ліцеями, вищими мистецькими навчальними закладами України та світу у сфері виконавським та науковим досвідом.
В рамках проведення фестивалю проводяться Міжнародна наукова
конференція, творчий вечір М. Скорика, конкурс молодих композиторів та ряд інших заходів, перелік яких може бути розширений виходячи з можливостей організаторів фестивалю.

Міжнародна наукова конференція «Ціннісні виміри культурно-мистецької діяльності Мирослава Скорика» заснована у 2023 році в рамках проведення Міжнародного культурно-мистецького фестивалю Пам’яті Героя України, лауреата Національної премії України ім.Т.Г.Шевченка, Академіка Мирослава Скорика з ініціативи доктора мистецтвознавства, професора, заслуженого діяча мистецтв України, проректора з наукової роботи Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського, дружини Мирослава Скорика Адріани Ярославівни Скорик.
Основним предметом дослідження доповідачів є постать Мирослава Скорика, проте тематика конференції не обмежується матеріалами про легендарну постать та широке поле його діяльності, а охоплює різноманітні напрями досліджень культурно-мистецького простору України та світу в контексті зазначеної наукової проблематики.
Вже у першій конференції взяли участь понад 100 доповідачів з 5 країн світу (включно з Україною): Україна, США, Франція, Туреччина, Об’єднані Арабські Емірати.

Міжнародна науково-практична конференція «Україна. Європа. Світ. Історія та імена в культурно-мистецьких рефлексіях» була заснована у 2017 році з ініціативи директора Центру музичної україністики професора, завідувача кафедри історії світової музики, Скорика Мирослава Михайловича. Основними тематичними напрямами конференції є:
– Українська музична культура: історія і сучасність;
– Проблеми етномузикології: історичні, жанрові, стильові аспекти.
За шість років існування з 2017 по 2022 роки взяли участь понад 700 доповідачів з 15 країн світу (включно з Україною): Україна, Азербайджан, Білорусь, Естонія, Грузія, Іран, Канада, Китай, Литва, Нідерланди, Польща, Росія, США, Туреччина, Франція.

Науковий журнал «Українське музикознавство» присвячений актуальним питанням музикознавства, осмисленню закономірностей і тенденцій формування українського національного культурно-мистецького простору; дослідженням проблем розвитку вітчизняної музичної культури минулого і сучасного в теоретичній, історичній та практичній площинах; інтерпретаційним аспектам музичної творчості; особливостям інтеграції української музичної культури і мистецтва у європейський і світовий простір; окремим питанням зарубіжного та українського виконавства в контексті музикознавства. Рішенням Атестаційної колегії Міністерства (наказ МОН №886 від 02.07.2020) науковий журнал «Українське музикознавство» включено до Переліку наукових фахових видань України категорії «Б» в галузі мистецтвознавства.
Посилання на сайт видання

Розмовний клуб «Українською про мистецтво».
В рамках проекту учасники зможуть вільно спілкуватися українською, швидко поповнювати свій словниковий запас новими словами, активізовувати забуті слова та конструкції, обговорювати «гарячі теми» сьогодення, а також перлини української культури та шедеври вітчизняного та світового мистецтва. Зустрічі клуба відбуватимуться 2 рази на місяць в онлайн форматі за попередньою реєстрацією.
Наші гості – провідні науковці, мистецтвознавці та культурологи України.
Зареєструватися можна за посиланням https://forms.gle/hJLsXb8XW7a2ZmrX8 (якщо не маєте змоги заповнити форму, пишіть, будь ласка, на пошту journals.nmau@gmail.com).

Початок літопису Центру музичної україністики імені Героя України М.М. Скорика (далі – Центр музичної україністики) датується груднем 1995 року, коли рішенням Постанови ради НМАУ ім. П.І.Чайковського було утворено «Міжкафедральний координаційний центр з проблем розвитку української музичної культури, педагогіки та виховання» (http://knmau.com.ua/nauka/tsentr-muzichnoyi-ukrayinistiki/), який очолив Іван Федорович Ляшенко, тоді проректор, завідувач кафедри історії української музики. Відтак, ухваленим рішенням керівництва Академії на її базі було започатковано створення і розвиток потужного середовища передових музичних, мистецьких, наукових та освітніх ідей, творчих проєктів ,що становлять ціннісні надбання національної музичної культури.

Як відомо з історії Академії, І. Ф. Ляшенко розробив програму, пов’язану з «концепцією гуманізації та гуманітаризації національної освіти» (Українське музикознавство , вип.28.), яка вже завдяки зусиллям ректора академії, професора О. С. Тимошенка була зреалізована у заснування ним «Міжкафедрального координаційного центру з проблем розвитку української музичної культури, педагогіки та виховання».

Новостворений Центр мав на меті формування мистецької і наукової еліти українського суспільства, був учасником процесів творення європейської наукової мистецтвознавчої думки. У початковому складі діяли провідні науковці, професори та доценти академії, що свідчить про високий інтелектуальний потенціал та професійний підхід до розв’язання тих проблемних питань, якими опікувався Центр.

У 1999 році за ініціативи ректора академії, професора О. С. Тимошенка Центр музичної україністики, який очолив академік, Народний артист України, композитор, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, тогочасний завідувач кафедри історії української музики, Герой України, професор Мирослав Михайлович Скорик, продовжив свою роботу .

Відтоді Центр музичної україністики, діючи спільно з колективом кафедри, яку сьогодні очолює доктор мистецтвознавства, професор, заслужена працівниця освіти України Маріанна Давидівна Копиця, здійснює значну роботу, що охоплює різні вектори діяльності Центру, серед яких окремо слід відзначити наступні:

– Презентації наукових робіт: «Українська художня культура – навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів за редакцією І.Ф. Ляшенка», Музична культура Галичина (перша половина ХІХ – друга половина ХХ ст.) – монографія Мирона Черепанина (1997р.)

– Науково-практична конференція «Українське кобзарство в музичному світі: традиції і сучасність» (1997р.);

– наукова конференція «Українська та світова музична культура: сучасний погляд» (Київ, 29-30 вересня 2003 р.);

– XIV Міжнародний фестиваль «КИЇВ МУЗИК ФЕСТ’2003». Назустріч 90-річчю НМАУ ім. П. І. Чайковського (2003);

– щорічні конференції до 100-річчя київської консерваторії (2010 р., 2011 р., 2012 р., 2014 р.);

– Святкування 100-річчя від дня народження М.І. Вериківського та В. С. Косенка;

– Міжнародна наукова конференція «Степан Дегтярьов та його сучасники: музичний класицизм у Східній Європі (до 250 річчя від дня народження С. Дегтярьова)» та концерт з творів майстра в рамках VIII Міжнародної Пасхальної Асамблеї «Духовність єднає Україну» (2016) і багато іншого.

У 2017 році з ініціативи професора, завідувача кафедри Мирослава Скорика, доктора мистецтвознавства, професора, Маріанни Давидівни Копиці та професорсько-викладацького колективу кафедри була заснована Міжнародна науково-практична конференція «Україна. Європа. Світ. Історія та імена в культурно-мистецьких рефлексіях». Основними тематичними напрямами конференції є:

– Українська музична культура: історія і сучасність;

– Проблеми етномузикології: історичні, жанрові, стильові аспекти.

У 2020 році Центр музичної україністики було присвоєно ім’я Героя України М. М. Скорика.

Реалізація місії та завдань Центру музичної україністики покладена на науково-інформаційний відділ НМАУ ім. П.І. Чайковського.

Центр музичної україністики імені Героя України М. М. Скорика активно співпрацює з низкою освітніх, науково-дослідних організацій та установ, серед яких:

– Центр гуманітарної освіти НАН України;

– Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН;

– Харківський національний університет мистецтв імені І.П. Котляревського;

– Одеська національна музична академія імені А. В. Нежданової;

Львівська національна музична академія імені М.В.Лисенка;

– Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького;

– Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова;

– Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського;

– Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка;

– Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя;

– Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка.

Центр музичної україністики реалізує курс на розробку, узагальнення та координацію стратегічних напрямів і програм музичної культури України.

Свою місію Центр вбачає у морально-духовному збагаченні українського суспільства в галузі національного й світового музичного мистецтва на засадах консолідації інтелектуального потенціалу професорсько-викладацького складу НМАУ ім. П.І. Чайковського, викладачів вітчизняних та зарубіжних закладів вищої освіти, науковців з різних сфер гуманітаристики, видатних діячів світової культури, представників української діаспори тощо.

Реалізація місії Центру передбачає проведення різноманітних заходів (конференцій, семінарів, концертів, etc.), проєктну діяльність, підготовку наукових видань, і сукупно здійснюється за трьома напрямами: науково-дослідницьким, культурно-проєктним та музично-просвітницьким.